85 bin riskli yapı yıkımı bekliyor

85 bin riskli yapı yıkımı bekliyor
29 Mart 2021 08:58

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2012 yılından bu yana ülke genelinde tespit edilen 729 bin 411 riskli yapıdan 644 bin 379 bağımsız biriminin yıkımının gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

 

İMARA UYGUN OLMAYAN BİNALAR

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 2 yıl içinde imara uygun olmadığı tespit edilen binalarla ilgili alınan kararların açıklanması istemiyle verdiği yazılı önergesinde, imara uygun olmayan binaların illere göre dağılımı ve yıkım kararı alınan bina sayısını sordu.

 

729 BİN RİSKLİ YAPI

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Riskli Yapıların Dönüştürülmesiyle ilgili, 6306 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından bugüne kadar 6306 sayılı Kanun kapsamında, Ülke genelinde 635 bin 476 adedi konut ve 93 bin 935 adedi işyeri olmak üzere toplam 729 bin 411 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yapıldığını açıkladı.

 

 

644 BİN YAPI YIKILDI

 

 

Bakan Kurum, risk tespiti yapılan binalardan 564 bin 747 adedi konut ve 79 bin 632 adedi işyeri olmak üzere toplam 644 bin 379 bağımsız birimin yıkımın gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

HENÜZ YIKILMAYAN BİNALARDAKİ TEHLİKE

 

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise deprem kuşağında yer alan ülkemizde muhtemel depremler için çok ciddi önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Gürer, “Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre 2012 yılından bu yana riskli olduğu tespit edilmiş yaklaşık 85 bin binanın halen yıkılmadığı ortaya çıkıyor. Bu rakamın tespit edilemeyenlerle birlikte daha çok olması da olası. Bakan dönüşen tüm yapıları rakamsal olarak veriyor. Ancak riskli olduğu saptananlar dışında tüm konutlar bu bağlamda tek tek tarandı mı belirtmiyor. Bu durum önemli, riskli olduğu bilinenlerin yanında halen incelenmemiş yapı sayısı nedir? Soruna bu açıdan bakılmalı ve buna göre önlemler geliştirmek gereklidir. Bakanlığın ve diğer ilgili birimlerin bu konuda daha hızlı hareket etmesi ve ne zaman geleceği belli olmayan depreme karşı gerekli önlemleri alması gerekir” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar