75 milyonluk ihalede fesat iddiası!

75 milyonluk ihalede fesat iddiası!
30 Mayıs 2021 11:08

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2018 yılında yapılan 75 milyon liralık bir ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan 24 kişi hakkında dava açıldı. Şüpheliler arasında dönemin İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Sarıfakı da var.

 

 

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre dört yıl önce Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen yaklaşık 75 milyon TL bedelli “18 aylık 470 kalem toplu tıbbi sarf malzemesi mal alımı” ihalesi kalem kalem yapıldı. İhalenin 187 kalem numaralı bölümünü BAYSER Medikal Turizm İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi en düşük bedeli teklif ederek kazandı. Ancak İhale Komisyonu, şartnamede yer alan line ve oksijen maskesinin bulunmadığı gerekçesiyle, malzeme temin ihalesini ASZ Kimya Tıbbi Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi üzerine bıraktı.

Bunun üzerine, ihalenin ilk kazananı olan BAYSER tarafından Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verildi. İtiraz dilekçesi kabul edilmeyen BAYSER, önce Kamu İhale Kurumu’na (KİK) başvurarak ihaleyi iptal ettirdi, ardından da zarara uğramalarına sebep oldukları gerekçesiyle ilgililer hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi.

 

 

FİRMAYA MENFAAT, KAMUYA ZARAR

 

 

Yapılan incelemede 17 bin malzemenin tanesi 12.50 TL’den 212 bin 500 TL bedelle BAYSER Medikal Turizm İç ve Dış Limited Şirketi uhdesinde bırakıldığı, ancak ihale komisyonu tarafından daha sonra şartnamede düzeltme yapılarak tanesi 26.90 TL’den 457 bin 300 TL bedelle ASZ Kimya Tıbbi Sağlık Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verildiği, ilk ve ikinci ihale bedelleri arasındaki 244 bin 800 TL farkla ASZ Kimya Tıbbi Sağlık Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne menfaat sağlandığı kaydedildi.

Sadece maliyet açısından değerlendirilse bile yaklaşık 13 bin 94 TL kamu zararına yol açıldığı kaydedildi. KİK kararıyla söz konusu ihalenin iptal edildiği, ancak daha sonra bu kalemdeki malzemelerin yeniden alınıp alınmadığıyla ilgili sözleşme, fatura, ödeme belgelerinin dosyada bulunmaması nedeniyle bu kalemle ilgili olarak kesin kamu zararının tespit edilemediği görüşü de iddianamede yer aldı.

 

 

DÜŞÜK TEKLİF VEREN FİRMA İHALE DIŞI

 

 

Gaziantep Cumhuriyet Savcısı Muhammet Hilal tarafından hazırlanan iddianamede, 207. kalem ile yapılan 18 bin 800 adet hasta bakım seti ihalesinde ise, adedi 14.03 TL olan bu temin için KAF Grup Sağlık Hizmetleri tarafından adet başı olarak 12.10 TL teklif verildiği, ancak bu firmanın ÜTS kaydının olmaması nedeniyle 2 nolu düzeltme kararı ile yapılarak, maliyet bedelinin üzerinde bir fiyatla, yani 16.95 TL’den PRİZMA-MED Sağlık Hizmetleri’nin verildiği, böylelikle de 91 bin 180 TL kamu zararına sebep olunduğu kaydedildi. Bu ihaledeki kamu zararının da yaklaşık maliyet üzerinden hesaplansa bile 54 bin 896 TL olduğu da iddianamede ifade edildi.