67 yıldır tamamlanmayan dava Serinköylüleri mağdur etti: Ne sınırı var ne tapusu

67 yıldır tamamlanmayan dava Serinköylüleri mağdur etti: Ne sınırı var ne tapusu
12 Ağustos 2022 12:04

Serinköy Mahallesi sakinlerinin başı 67 yıldır bitmeyen dava nedeniyle dertte… CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a dert yanan mahalle sakinleri, 1955 yılında açılan bir davanın sonuçlanmaması nedeniyle evlerinin, tarlalarının tapularını alamadıklarını belirterek, “Sınırımız yok, tapumuz yok. Hiçbir devlet desteğinden faydalanamıyoruz ” diye dert yandı.

 

 

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın ilçe ziyaretleri devam ediyor. Tomarza ziyaretlerinin ardından Yahyalı’da da vatandaşlarla bir araya gelen Arık, vatandaşların sorun ve şikayetlerini dinledi. Daha önce yol ve içme suyu şikayetlerini dile getirdiği Serinköy Mahallesi’nin, sakinleri Arık’a tam 67 yıldır bitmeyen bir dava nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti. Bir vatandaşın 3 bin dekarlık bir arazi için açtığı davanın 67 yıldır sonuçlanmaması nedeniyle mahallenin sınırlarının belirsiz olduğunu ve tapularını alamadıklarını belirten vatandaşlar, “Sınırımız yok. Ne Yeşilhisar’a bağlıyız ne Yahyalı’ya… İşletmemiz var ama kredi kullanamıyoruz. Hayvansal kerdi çekemiyoruz. Çünkü sınırımız yok, tapumuz yok. Tarımsal desteklerden de faydalanamıyoruz. Elma bahçelerimiz var tarım sigortası yaptıramıyoruz” sözleriyle tepki gösterirdi. Senirköy’ün haritada yerinin olmadığını belirten bir vatandaş da, “Camimiz var, okulumuz var, muhtarlığımız var ama haritada yerimiz yok. Sağlık ocağı yapıldı. Sağlık Bakanlığı’na devri yapılacaktı ama tapusu olmadığı için yapılamadı atıl kaldı, şimdi muhtarlık olarak kullanıyoruz” dedi.
KIRMIZI ETE ÖTV’E UYGULANSIN
Vatandaşlar CHP Milletvekili Arık’a besicilerin sorunları konusunda da şikayetlerini anlattı. Maliyetlerin arttığını, vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirten bir koyun yetiştiricisi, kendilerine 1500 liraya mal olan bir koyunu kurban bayramında 1200-1300 liraya satamadıklarını belirterek, “Şu anda da ette yüzde 25 indirim yaptı, sağ olsun. Kesim de yok. Zaten tüketen de yok. Kırmızı et artık zengin ürünü oldu, lüks oldu. Aslında kırmızı etten ÖTV alınması lazım. Alt tabaka tüketemiyor, zengin tüketiyor” diye konuştu.
Sorunların farkında olduklarını belirten CHP Milletvekili Çetin Arık, sorunların çözümü için iktidarların önceliklerinin önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim önceliğimiz rant değil, halk… Eğer iktidarlar tercihlerini ranttan yana değil de üretenden; yandaş müteahhitlerden yana değil de halktan yana kullanırsa çözülmeyecek sorun yok. Biz bu sorunları çözeceğiz. Az kaldı, geliyor gelmekte olan” diye konuştu.