49 yıl sonra açılacak Rum okulunda öğrenci sıkıntısı

49 yıl sonra açılacak Rum okulunda öğrenci sıkıntısı
29 Mart 2013 10:10

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine bağlı Zeytinli Köyü’nde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile 49 yıl sonra açılacak. Rum okulu, öğrenci sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak.

 

 

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. Geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı’na 49 yıl aradan sonra Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nu açmak için başvuruda bulundu. Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan başvuru kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün itibarıyla Özel Gökçeada Rum İlkokuluna açılış izni verdiklerini açıkladı. Ancak, köyde yaşayanların başka yerlere göç etmesi nedeniyle bu kez de bir sınıf açılabilmesi için gerekli olan 12 öğrencinin bulunup bulunamayacağı merak konusu oldu.

 

 

 

 

‘O SAYIDA ÇOCUK YOK’

 

Gökçeada Belediye Başkanı AK Partili Yücel Atalay, kararın önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Yüz öğrenci kapasiteli okulda 4 sınıf açılabilir. Ancak öğrencimiz yok. Bizim 175 yaşlı Rum vatandaşımız var. Yazın köylerine geliyorlar, 2 bin nüfus oluyor. Şimdi bu karar bu nüfusun kalıcı olmasına vesile olursa ondan mutluluk duyarız. Kanunlarımız herkese aynı. 12 öğrenci bulunursa bir sınıf açılabilir. Ama şu aşamada o sayıda çocuk yok.