404 milyonluk sarayı AKP adayı yapacak!

404 milyonluk sarayı AKP adayı yapacak!
15 Haziran 2024 08:03

Millet adalet ararken, iktidar ‘israf’ dinlemiyor, saray gibi adalet binaları için ihaleler düzenliyor. En son Konya Akşehir için yeni sözleşme imzalandı. İnşaatı AKP’li Rahmi Dilekcan üstlendi.

 
Vatandaş ülkede adalet olmadığından yakınırken, iktidar saray gibi adalet binaları yapmaya devam ediyor. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre bunun bir örneği de Konya’nın yaklaşık 100 bin nüfuslu Akşehir İlçesi’nde yaşandı. Konya Akşehir Adalet Binası için 2023 yılından bu yana yapılan ihalelerde sona gelindi.

 

 

DÖRDÜNCÜ KEZ İHALE YAPILDI

 

 

Bugüne dek ihalelerde teklif veren yüklenici çıkmazken ve maliyet yüksek bulunurken, 4. İhale geçtiğimiz 24 Nisan’da yapıldı. Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nde yeni bina yapılmayacağı ifadesine yer verilmişti. Ancak Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nden 20 gün sonra 6 Haziran 2024’te adalet binası ihalesi sonuçlandı. Bina için Disan İnşaat şirketi ile 404 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.
İhaleyi alan firmanın sahiplerinden Rahmi Dilekcan’ın 2018 seçimlerinde AKP’den Ankara milletvekili aday adayı olduğu da açığa çıktı.

 

 

9 DURUŞMA SALONU OLACAK

 

 

Adalet binasının 700 gün içerisinde yapımının tamamlanacağı belirtilirken, toplam 19 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip olacak yeni adliye binası bodrum, zemin ve artı 4 kattan oluşacak şekilde projelendirildi. Akşehir adliye sarayı tamamlandığında 1’i ağır ceza olmak üzere toplam 9 duruşma salonu olacak. Aynı zamanda binaya 19 hakim ve 16 savcı odası bulunacak. Akşehir, İcra Müdürlüğü, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Nöbetçi Savcılık birimleri de bu adliyede yer alacak.