‘2021’de de normal bir yaz tatili yapamayacağız’

‘2021’de de normal bir yaz tatili yapamayacağız’
17 Kasım 2020 08:24

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery korona virüsü salgınıyla ilgili Rheinische Post gazetesine verdiği mülakatta, normalleşme konusunda ‘yüksek beklentilere girilmemesi uyarısı’ yaptı.

 

 

‘HERKESİN AÇILANMASI İKİ ÜÇ YIL SÜRECEK’

 
Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsü aşısının 2021 yılı ortasında hazır olacağını tahmin ettiğini hatırlatan Montgomery, “Ancak tüm halkın aşılanması iki, üç yıl sürecektir” dedi. “Bir seferde herkesin aşılanması için ne yeterince doz ne de personel var” diyen Montgomery kısıtlamaların o nedenle süreceğini söyledi. Montgomery “2021 yılında da daha önceden olduğu gibi bir yaz tatili yapamayacağız” ifadelerini kullandı.

 

‘YILLARCA VİRÜSLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ’
“Daha yıllarca virüsle yaşamak ve mesafeyi korumak, elleri yıkamak, maske takmak gibi önlemleri almak zorundayız” diyen Montgomery, Almanya’da günlük yeni vaka sayısının 20 bine yükselmesi halinde ekonomik ve toplumsal hayatın kısıtlanmasının gündeme gelebileceğini söyledi. Bu sayıların durumun kontrolden çıkmış olduğu anlamına geldiğini belirten Montgomery “Zira o durumda sağlık daireleri açısından enfeksiyon zincirlerini takip etmek ve kırmak mümkün olmayacak. O durumda da ikinci bir kapanma tehlikesi baş gösterecek, çünkü virüs başka şekilde frenlenemeyecek” diye konuştu. (Kaynak: DW Türkçe)