‘2 yılda 972 bin sosyal konut parası küçük bir azınlığa transfer edildi’

‘2 yılda 972 bin sosyal konut parası küçük bir azınlığa transfer edildi’
22 Nisan 2024 09:44

Şehir plancısı Dr. Buğra Gökce, iki yıllık süreçte 972 bin sosyal miktarının küçük bir azanlığa transfer edildiğini açıkladı.

 

 

Şehir plancısı Gökce, Türkiye’de artan pahalılık karşısında gündemden düşmeyen konut ihtiyacı ile ilgili X hesabından paylaşımlarda bulundu. Gökce, “2 yılda 972 bin sosyal konut parası küçük bir azınlığa transfer edildi” dedi.

Gökce, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin iki yıllık maliyetinin 48 milyar dolar olduğunu belirterek, ödenen bu parayla yaklaşık 972 bin sosyal konutun inşa edilebileceğine dikkat çekti.

 

 

Gökce’nin X hesabından KKM rakamlarını işaret ederek yaptığı paylaşımın tamamı şu şekilde:

 

 

“Uzmanların yaptığı hesaplamaya göre Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin Hazine ve Merkez Bankası’na 2 yıllık maliyeti: 48 milyar dolar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Şubat ayında yayınladığı tebliğe göre meskenlerde, lüks betonarme inşaat için ortalama m2 maliyeti 6 bin 768 TL. Diğer giderlerle birlikte m2 maliyetini 16 bin TL kabul edelim.

 

 

Güncel olarak 100 m2 normal bir konutun maliyeti 1 milyon 600 bin lira veya 49 bin 383 dolar.

KKM’ye ödenen parayla tüm Türkiye’de yaklaşık 972 bin sosyal konut üretilebilirdi.

Bu parayla 3 milyon 200 bin vatandaşımız güvenli ve nitelikli konuta kavuşmuş olurdu.

Aynı kaynakla en risklisinden başlayarak tüm Türkiye’de yerinde dönüşüm yapılabilir, kentlerimizin deprem direnci yükselebilir, 3 milyon 200 bin insanımız tabutunda yaşamaktan kurtarılabilirdi.

Kısa vadeli siyasi tercihler sebep, gıda ve barınma krizi sonuçtur. İyi uygulamalar insanımızın hayatını kolaylaştırır, canını kurtarır. Kötü uygulamalar da halkımızı yoksulluğa mahkum eder, ülkemizi felaketlere açık halde bırakır.”