2 Haziran’da seçim var: 3 ilçe, 4 beldede sandık kuruluyor

2 Haziran’da seçim var: 3 ilçe, 4 beldede sandık kuruluyor
30 Mayıs 2024 09:25

31 Mart yerel seçimlerinde yapılan itirazlar sonucunda 3 ilçe ve 4 beldede önümüzdeki pazar günü seçimler yenilenecek. Aksaray’ın Güzelyurt, Kayseri’nin Pınarbaşı, Urfa’nın Hilvan ilçeleri ile Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Güneykaya, Tunceli’nin Mazgirt ilçesinin Akpazar, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin Büyükkarıştıran ve Aksaray Merkez ilçesinin Sağlık beldelerinde yurttaşlar 2 ay sonra yeniden sandık başına gidecek.

 

 

 

31 Mart’ta çok az oy farkıyla sonuçlanan bu 7 seçim çevresinde bir kez daha kıyasıya bir yarış yaşanması bekleniyor. Siyasi partiler de seçim çalışmalarına hız verdi. Milletvekili heyetleri seçim bölgelerine desteğe gidiyor, mitingler düzenleniyor, esnaf ziyaretleri yapılıyor.

 

 

GÜZELYURT’TA İYİ PARTİ VE AK PARTİ ARASINDAKİ OY FARKI 1’Dİ

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre seçimin tekrarlanacağı ilçelerden Aksaray’a bağlı Güzelyurt’ta 31 Mart seçim sonucu son derece dikkat çekici. Zira İYİ Parti ile AK Parti arasındaki oy farkı sadece 1. İYİ Parti adayının 549 oy aldığı seçimde AK Parti’nin adayı 548 oy aldı. Üçüncü parti MHP de AK Parti’den sadece 11 oy daha az alarak yarıştan kopmadı. AK Parti’nin ‘kısıtlı seçmenler oy kullandı’ itirazı sonucu seçimin yenilenmesine karar verildi.

 

 

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI GÜZELYURT’U ZİYARET ETTİ

 
Güzelyurt’ta üç parti de yenilenecek seçim için oldukça iddialı. Oy farkının çok az olması sonucun öngörülmesini zorlaştırıyor. Seçim çalışmalarında çıtayı en yüksekte tutan partiyse İYİ Parti. İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun hafta sonu Güzelyurt’u ziyaret ettiği ilçede çeşitli İYİ Parti heyetleri de çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

 

 

PINARBAŞI’NDA CHP’NİN KAZANDIĞI SEÇİM MHP İTİRAZIYLA REDDEDİLDİ

 
Seçimlerin yenileneceği Kayseri Pınarbaşı’nda CHP oyların yüzde 33,30’unu, MHP de yüzde 31,18’ini aldı. İki aday arasındaki oy farkının 324 olduğu seçim sonucuna MHP’nin yaptığı ‘mühürsüz pusulalar’ itirazı kabul edilince seçim iptal edildi.

 

 

MANSUR YAVAŞ MİTİNG YAPTI, MHP KOMBİ VAAT ETTİ

 
Pınarbaşı’ndaki seçim yarışının bir kez daha MHP ve CHP arasında geçmesi beklenirken iki parti de seçim yaklaştıkça ilçedeki çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın CHP’nin adayına destek mitingi yaptığı Pınarbaşı’nda MHP de güçlü bir çalışma yürütüyor. Yavaş’ın kardeş belediye yapma sözü verdiği Pınarbaşı’nda MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir de kombi desteği vaat etti.

 

 

HİLVAN’DA OY PUSULALARI YAKILMIŞTI

 
Urfa’nın Hilvan ilçesinde DEM Parti oyların yüzde 33,20’sini alarak seçimi kazanmıştı. AK Parti ise yüzde 30,72 oy alarak ikinci parti oldu. Yeniden Refah Partisi ise yüzde 18.7 aldı. Hilvan’da seçim günü oy pusulaları yakılmış, CHP Urfa Milletvekili Mahmut Tanal, seçimin iptaline gerekçe üretmek için pusulaların yakıldığını ifade etmişti. Oy pusulalarını yakan 7 kişi tutuklanmıştı.

 

 

BEKİR BOZDAĞ HİLVAN’DA

 
Seçim yarışının kıyasıya geçeceği yerlerden biri de Hilvan olacak. AK Parti adayı ve beraberindeki heyetler ziyaretlerini kesintisiz olarak sürdürürken çalışmalara Meclis Başkanvekili, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ da destek veriyor.

 

 

CHP’Lİ ZEYBEK: 3 SEÇİM ÇEVRESİNİ YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OYLA ALMAYI UMUYORUZ

 
CHP’nin 5 seçim çevresinde yarışacağını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, hepsinde iddialı olduklarını, en az üçünde kazanacaklarını söyledi. Seçimlerin iptal edilme gerekçelerini, bu gerekçelere ilişkin tartışmaları geride bıraktıklarını söyleyen Zeybek, iddialı oldukları yerlerde ciddi çalışma yürüttüklerini söyledi. Zeybek, “Özellikle Pınarbaşı’nda milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız sahada. Akpazar ve Büyükkarıştıran’da da iddialıyız. Buraları yüzde 50’nin üzerinde oyla alacağımızı umut ediyorum” dedi. Zeybek seçim günü için de milletvekilleri ve parti meclisi üyelerinden oluşan heyetlerin görevli olacağı bilgisini verdi.

 

 

31 MART’TA KİM NE KADAR OY ALMIŞTI?

 
Seçimin yenileneceği 7 seçim çevresinde itiraz edilen 31 Mart seçim sonuçları şöyleydi:

 

 

KAYSERİ – PINARBAŞI
CHP: Yüzde 33,30 – 5 bin 82 oy
MHP: Yüzde 31,18 – 4 bin 758 oy

 

 

URFA – HİLVAN
DEM Parti: Yüzde 33,20 – 6 bin 960
AK Parti: Yüzde 30,72 – 6 bin 439
Yeniden Refah: Yüzde 18,77 – 3 bin 935

 

 

AKSARAY – GÜZELYURT
İYİ Parti: Yüzde 32,52 – 549 oy
AK Parti: Yüzde 32,46 – 548 oy
MHP: Yüzde 31,81 – 537 oy

 

 

SİVAS – YILDIZELİ – GÜNEYKAYA
MHP: Yüzde 51,47 – 333 oy
Yeniden Refah: Yüzde 24,42 – 158 oy

 

 

TUNCELİ – MAZGİRT – AKPAZAR
CHP: Yüzde 38,17 – 471 oy
AK Parti: Yüzde 37,84 – 467 oy
DEM Parti: Yüzde 22,20 – 274 oy

 

 

KIRKLARELİ- LÜLEBURGAZ – BÜYÜKKARIŞTIRAN
DSP: Yüzde 47,08 – 2 bin 55 oy
CHP: Yüzde 47,01 2 bin 52 oy

 

 

AKSARAY – MERKEZ – SAĞLIK
MHP: Yüzde 49,07 – 763 oy
AK Parti: Yüzde 49,00 – 762 oy