19 aydır işsizlikle mücadele eden turist rehberleri Meclis gündeminde!

19 aydır işsizlikle mücadele eden turist rehberleri Meclis gündeminde!
28 Mayıs 2021 10:01

Turist rehberleri 2019 yılının aralık ayından itibaren ortaya çıkan Koronavirüs salgınından ve 2020 yılında pandemiye dönen süreçte çok olumsuz etkilendi.

 

 

Turist rehberlerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara milletvekili Levent Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Gök önergesinde şunları kaydetti:

 

 

2020 yılının Mart ayı itibariyle Türkiye’de görülmeye başlanan Covid-19 salgınına yönelik alınan önlemler sebebiyle sayıları 12 bini aşan turist rehberleri gelir kaybına uğramış rehberlerimizin büyük çoğunluğu işsiz kalmıştır. Salgının ilk döneminde virüs bulaşı sebebiyle zor günler geçiren turist rehberleri salgının devam ettiği süreçte geçim sorunlarının getirdiği baskının altında ezilmişlerdir. Aynı dönemde gelirden mahrum kalan turist rehberlerimiz yalnız bırakılmış, bu yalnızlaşma intiharlara yol açmıştır. Turist rehberliği mesleği, aileleri ile birlikte ülkemizde yaklaşık 100 bin kişiye gelir kapısı olmakta, salgın şartları sözü geçen binlerce yurttaşımızı mağdur etmektedir. 2019 yılında ülkemizi ziyaret eden 35 milyonun üzerindeki turist ve ekonomimize kazandırdıkları 40 milyar dolar göz önüne alındığında turizmin ve bu sektörün bel kemiği olan turist rehberlerinin Türkiye için hayati bir değer taşıdığı anlaşılmaktadır. Turist rehberleri ile birlikte turizm sektörünün bütün paydaşları ülkemizdeki turizm faaliyetlerinin bir an önce normale dönmesini ve bahar aylarında başlayamayan turizm sezonunun daha fazla ertelenmemesi için gereken adımların ivedilikle atılmasını beklemektedirler.

 
Bu bilgiler ışığında:

 
1. Pandemi süresince turist rehberlerine 6 ay ertelemeli kredi çekme imkanı dışında herhangi bir destek verilmemesinin sebepleri nelerdir?
2. 1.5 yıldır geliri bulunmayan turist rehberlerine hangi tarihte ekonomik destek verilecektir?
3. 2020 ve 2021 yıllarında istihdam edilen turist rehberlerinin sayılarını aylık temelde açıklar mısınız?
4. Salgın başlangıcından itibaren hayatına son veren turist rehberlerimizin sayısını açıklar mısınız?
5. Yurtdışından ülkemize yapılan uçuşların yeniden başlayacağı ve turizm sezonunun açılacağı tarihleri açıklar mısınız?
6. 2021 Kasım ayına kadar ülkemize gelmesi beklenen yabancı turist sayısını açıklar mısınız?
7. 2021 Kasım ayına kadar gerçekleşecek turizm gelirlerinin miktarlarını aylık temelde açıklar mısınız?