’14 yıl boyunca Hablemitoğlu cinayeti dosyasında hiçbir şey yapılmadı, şimdi ilginç işbirlikleri var’

’14 yıl boyunca Hablemitoğlu cinayeti dosyasında hiçbir şey yapılmadı, şimdi ilginç işbirlikleri var’
30 Temmuz 2022 09:42

Eski Özel Kuvvetler Komutanı Levent Göktaş’ın Necip Hablemitoğlu cinayetini planladığı iddiasıyla aranmasının ardından başlayan tartışmalara ilişkin Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu “14 yıl boyunca (2002-2016) Hablemitoğlu cinayeti dosyasında hiçbir şey yapılmadı, şimdi ilginç işbirlikleri var” diye konuştu.

 

 

Halk TV canlı yayınlanan Perdenin Önü Arkası programına telefon ile bağlanan Şengül Hablemitoğlu, kendisine gelen soruları yanıtladı. Enver Altaylı ve Mustafa Özcan’ın Hablemitoğlu ile iletişim kurduğunu da doğrulayan Hablemitoğlu iktidara seslenerek, “İktidardan çirkin trollerini bizden ailemizden uzak tutsun” dedi.

 

 

Şengül Hablemitoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

 

 

“Cinayetin işlendiği tarihi düşünsünler, bugün içinde bulunduğumuz yılın içindeki fotoğrafı düşünsünler. Biz bu cinayetle ilgilenin dedik, dosyaya ulaşmaya çalıştık hiçbir bir şeye ulaşamadık. Ne zaman Türkiye’de 15 Temmuz felaketini yaşadık; biz bir savcımız oldu.

 

 

“Ne hikmetse 15 Temmuz’dan sonra bir şeyler yapılmaya başlandı”

 
Aile olarak Gülen örgütlenmesi demedik bugüne kadar. FETÖ çatı davasına da tesadüfen cinayeti gördük. Mahkeme başkanından rica ettik; ‘böyle bir şey var, bir şeyler yapın’ dedik. Ne hikmetse 15 Temmuz’dan sonra bir şeyler yapılmaya başlandı.

 

 

“İlginç işbirlikleri var”

 
İlginç işbirlikleri var ki bunu görmemek mümkün değil. Bizim adres söylememize gerek yok. Bunun artık davaya dönüşmesi gerekiyor. Zaman aşımı korkusuyla bugüne geldik. Nereye gider dava bilmiyorum.

 

 

“O kadar korkunç olmamalı”

 
Biz çok şey kaybettik. İktidardan çirkin trollerini bizden ailemizden uzak tutsun. Bugüne kadar olmamış ve bugün bir savcımız varsa ona güvenmek istiyoruz. Adaletin kırıntısı vardır o kadar korkunç olmamalı.

 

 

“Organize bir durum var”

 
Cinayete mi sürece mi nereye derin devlet olarak bakayım bilemiyorum. Dosyada bir karartma varsa burada bir koordinasyon var demektir organize bir durum var demektir. Karartmaya rağmen bir zaman sonra dosya bu duruma gelmişse bunda da bir organize var demektir. 2002 -2016 yılları karartma dönemi.”

 
Levent Göktaş’ın yakalanamamasını nasıl okuyorsunuz sorusuna Hablemitoğlu, “kuşkulu okudum” yanıtını verdi. Hablemitoğlu konuşmasını şu ifadelerle bitirdi:

Dosya davaya dönüştüğünde herkes görecek ne olduğunu. İktidar ne kadar ilgilendi inanın bilmiyorum farkındalığım da yok onu da benim akılsızlığıma verin.

 

 

“Sadece adalet istiyoruz”

 
“Ciddi bir psikolojik baskı altındayız. Üstelik yıllardır devam ediyor. Açıkçası ben de anlamaya çalışıyorum. Kızlarım bu sürecin bu şekle dönüşmesine şaşırmıyorlar. Tek beklentimiz var, sadece adalet istiyoruz.

 

 

“Zorlu bir süreçten geçiyoruz”

 
İktidarın 2002-2016 arasındaki ilgisizliğini ben açıklayamam. Bunu benim açıklayabilmem mümkün değil. Bu konuda iktidardan da beni kimse aramadı. Ne kadar yol alındığı ne kadar yol alınmadığı ortada. Zorlu bir süreçten geçiyoruz biz de sadece adalet istiyoruz

 

 

“Enver Altaylı ve Mustafa Özcan’ın Hablemitoğlu ile iletişim kurduğu doğru”

 
Necip Hablemitoğlu’nun bana eşi olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) için adının geçtiği konusunda bir bilgi verilmiş değil. Levent Göktaş’ın adını hiç duymamıştım.

Enver Altaylı ve Mustafa Özcan’ın Hablemitoğlu ile iletişim kurduğu doğru. Sanırım iknaya dönük bir görüşme galiba. Suikastten hemen önce oluyor bu görüşme. Hablemitoğlu bu temastan hoşlanmadı.

 

 

“20 yılımı Hablemitoğlu cinayetinin çözülmesiyle geçirdim”

 
Son 20 yılda çok mağdur aile var. Sadece kendim için adalet istemiyorum. 20 yılımı Hablemitoğlu cinayetinin çözülmesiyle geçirdim. Bizim gibi çok insan var ve o insanlar adalet istiyor. Muhalefetten bu konuda çok beklentimiz var”