Ziraat Bankası, harcama belgelerini Sayıştay denetçilerine vermedi

Ziraat Bankası, harcama belgelerini Sayıştay denetçilerine vermedi
2 Ocak 2021 18:17

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Ziraat Bankası, aralarında AKP’ye yakın isimlerin bulunduğu yönetim kurulu üyelerine yaptığı harcamalara ilişkin belge ve kayıtları Sayıştay denetçilerine vermedi. Denetimde, maaşın dışında ikramiye ve kredi kartı da verilen yönetim kurulu üyelerine yapılan ve olağandan 3 milyon TL fazla olan ödemelere ilişkin belgelere ulaşılamadı.

 

 

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; Sayıştay’ın denetim raporunda, aralarında AKP’li eski Bakan Faruk Çelik ile eski AKP Milletvekili Mahmut Kaçar’ın da bulunduğu banka yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile personel için yapılan harcamalara ilişkin çeşitli bilgi, belge ve kayıtlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Rapordaki bilgilere göre, 27 Mayıs 2019’da yapılan banka olağan genel kurul toplantısında geriye dönük olarak 1 Ocak 2019’dan itibaren yönetim kurulu üyelerinin aylık net ücretlerinin başka kamu görevi bulunmayanlar için 19 bin 750 TL, kamu görevi bulunanlar için ise 11 bin TL, denetim kurulu üyelerinin ücretlerinin de 8 bin 900 TL olarak tespit edildiği belirtildi.

Yorumlar

Yorumlar