Zekeriya Öz’ün isteğiyle gizli tanık yapıldı!

Zekeriya Öz’ün isteğiyle gizli tanık yapıldı!
3 Kasım 2018 10:53

Naci Şerifi Zindaşti 11 yıl önce eroin kaçakçılığından tutuklandı, Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu. 2010’da, dönemin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Zindaşti’yi cezaevinde ziyaret etti ve “Bu ifadeyi oku. Bunu imzalarsan gizli tanık olup, tahliye edileceksin” dedi. 18 Ağustos 2010’da tahliye edildi.

 

 

Aytunç Erkin / Sözcü

 

 

İranlı Naci Şerifi Zindaşti… Adı ilk olarak 2007 yılında İstanbul Büyükçekmece’de ele geçen 75 kilo 300 gram eroin operasyonunda geçti. ‘Kemal Şerifi Seydani’ sahte kimliğini kullanan İranlı Zindaşti, 27 Eylül 2007’de uyuşturucudan tutuklandı. Bu tutuklama hayatının akışını değiştirdi. Nasıl mı? Anlatalım: Dönemin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Zindaşti’yi Bayrampaşa Özel Tip Cezaevi’nde ziyaret etti ve “Bu ifadeyi oku. Seni Terazi kod adıyla gizli tanık yapacağım. Sen bunu imzalarsan seni hemen Maltepe Açık Cezaevi’ne gönderip, sonrasında da hemen tahliye edeceğim” dedi. Zindaşti, Zekeriya Öz’ün hazırladığı bu ifadeyi imzaladıktan birkaç gün sonra da 18 Ağustos 2010’da tahliye edildi. İlginç olan ise Zindaşti’nin yakalandığı sahte kimlikle yani ‘Kemal Şerifi Seydani’ olarak tahliye edilmesiydi.

 

 

İKİ HAKİMİ HEDEF GÖSTERDİ

 

 

Peki Ergenekon, Balyoz kumpaslarında ‘gizli tanık Terazi’ kod adıyla 21 Ekim 2010’da Öz’e ifade veren uyuşturucu baronu ne söyledi? Balyoz kumpası yargılaması İstanbul 10. Ağır Ceza ‘da, 16 Aralık 2010’da başladı. Yargılama başlamadan hemen önce İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt Gebze’ye, Hrant Dink Davası’na bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak da Sakarya’ya sürüldü. Her iki hakimle ilgili ifade veren Zindaşti hakimlerin, uyuşturucu davalarında sanıkların avukatlarıyla ilişkisi olduğunu söylemişti.

 

 

FETÖ AMACINA ULAŞTI

 

 

Gizli tanık şu iddialarda bulunmuştu: “Avukatlar Ali Hadi Emre ve Kudbettin Kaya, uyuşturucu davalarında tahliye ettirdikleri şahıslardan yüklü miktarda paralar almaktalar. Bu paralardan söz konusu mahkeme başkanları da paylarına düşeni alıyorlar. Eğer hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak’ın halledemeyeceği bir şeyse Ankara’ya gidip Seyfi Oktay gibi bazı şahıslarla görüşme yaparak davaları kendi lehlerine sonuçlandırmaktalar.” İddialara göre FETÖ’cü savcıların amacı Ergenekon’un sözde hukuk yapılanmasının üzerine gitmek ve Balyoz kumpasında kendi kadrolarını getirmekti. Bunda da başarılı oldular. Çünkü bu ifadeyi almadan 4 ay önce Zekeriya Öz yeni Ergenekon dalgası başlatmıştı. 1 Haziran 2010’da şu isimler gözaltına alınmıştı: Seyfi Oktay, avukat Tülay Bekar, emekli Albay Cafer Balçık, avukat Sefa Altıoğlu, İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, avukat Kudbettin Kaya ve eşi avukat Hülya Kaya, avukat Ali Hadi Emre.

 

 

KIZI 2014’TE ÖLDÜRÜLDÜ

 

 

Zindaşti’nin adı 2014 yılında tekrar gündeme geldi. Haziran ayında Yunanistan’da 2 ton eroin yakalanmıştı. İddialara göre, uyuşturucu kaçakçıları Orhan Ünğan ile kardeşi İlhan Ünğan ve İran asıllı Çetin Koç, kendilerini ihbar ettiği gerekçesiyle ‘baron’un ölüm emrini vermişti. Zindaşti’nin lüks cipi, Büyükçekmece’de, 26 Eylül 2014’te, trafik ışıklarında durduğu sırada 2 kişi tarafından silahlarla tarandı. Zindaşti’nin olmadığı araçta, kızı Arzu Şerifi Zindaşti ve yeğeni Devrim Öztunç öldü. Bu saldırıyı yurtdışında bulunan Orhan Ünğan’ın talimatıyla Hacı Osman Sezen ve Turgay Akar’ın gerçekleştirdiği öne sürüldü. Sezen ve Akar da 22 Aralık 2014’te Küçükçekmece’de öldürüldü. İstinye’de, 24 Aralık 2014’te Bentley marka otomobilinin içinde Ali Ekber Akgün infaz edildi.

 

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/ozun-istegiyle-gizli-tanik-yapildi-2717174/

Yorumlar

Yorumlar