Yurttaş, Libya’ya asker gönderilmesini istemiyor!

Yurttaş, Libya’ya asker gönderilmesini istemiyor!
10 Ocak 2020 12:40

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın hazırladığı Türkiye Raporu’na göre Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı’na yüzde 75 oranında destek veren yurttaş Libya’ya asker gönderilmesini istemiyor ve konuya ilişkin “Türkiye arabulucu olsun” diyor.

 

 

Türkiye’nin 12 ilinde gerçekleştirilen araştırma toplam 1537 kişiyle bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapıldı. Ankete katılanların yüzde 58’i Libya’ya asker gönderilmesini istemiyor. Yüzde 34, “Evet gönderilsin” derken, yüzde 8 konuyla ilgili fikri olmadığını ifade ediyor. “Hayır” diyenlerin yüzde 67’si 45-54 yaş arasında bulunurken, asker gönderilmesini onaylayan katılımcıların yüzde 34’ü 18-24 yaş arasında. ‘Türk askeri Libya’ya gitmesin’ diyenlerin yüzde 30’u AK Parti yüzde 78’i CHP, yüzde 91’i HDP, yüzde 88’i İYİ Parti ve yüzde 58’i MHP seçmeni. Cumhur İttifakı ortağı MHP seçmeninin yalnızca yüzde 33’ü asker gönderilmesini destekliyor…

 

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in haberine göre, “Türkiye’nin dış ilişkileriyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisine katılırsınız” diye sorulduğunda yüzde 75 gibi önemli bir çoğunluk “Türkiye bölge ülkelerindeki çatışmalarda taraf seçmemeli ve arabuluculuk görevi üstlenmelidir” cevabını veriyor. Yüzde 15’lik bir kesim ise ‘Türkiye’nin taraf seçmesini, o tarafın kazanması için askeri ve siyasi olarak destek vermesini” savunuyor.

 

anket-sonucu

Yorumlar

Yorumlar