YSK’nın İstanbul için seçim takvimi belli oldu!

YSK’nın İstanbul için seçim takvimi belli oldu!
11 Mayıs 2019 08:48

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Beldiye Başkanlığı seçimleri için takvim belli oldu.

 

 

YSK’nın takvimine göre bugün seçim süreci başlıyor. 20 Mayıs’ta sandık kurulu asil ve yedek üyeler belirlenecek. 21 Mayıs’ta sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi seçime katılan siyasi partilere talepleri halinde verilmeye başlanacak.

 

31 Mart’ya yapılan yerel seçimlerde YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından yeni süreç başladı. 23 Haziran olarak belirlenen yeni seçimlerle ilgili takvim de belli oldu. YSK’nın açıkladığı takvime göre 11 Mayıs günü seçim süreci başlayacak. 20 Mayıs’ta da sandık kurulu asil ve yedek üyeler belirlenecek. 21 Mayıs’ta ise sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi seçime katılan siyasi partilere talepleri halinde verilmeye başlanacak.

 

YSK SEÇİMİN ESASLARINI AÇIKLAMIŞTI

 

YSK, gün içerisinde 23 Haziran’da yapılacak İstanbul yenileme seçimine dair esasları da belirlemişti. Buna göre İstanbul seçiminde yeniden belirlenecek sandık kurulu başkan ve üyeleri mutlaka kamu görevlileri arasından seçilecek. Yenilenen İstanbul seçimiyle ilgili YSK kararına göre, sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, ilk kez seçime katılan siyasi partilere verilecek.

 

Sözcü

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar