New York’ta Zarrab davası kuyruğu!

New York’ta Zarrab davası kuyruğu!
4 Aralık 2017 09:02

Ülkeler, bankalar, rüşvetler, milyon dolarlar… Reza Zarrab’ın “sanık” olarak başlayıp, “itirafçı” olarak sürdürdüğü ABD’deki mahkeme macerasında ilk üç günde neler dediğini yazdık, çizdik.

 

 

Zeynep Gürcanlı / Sözcü

 
Zarrab konuştukça, yazmaya da devam edeceğiz.
Çünkü Zarrab davasına ilgi çok büyük. Onlarca Türk gazetecinin yanı sıra bir o kadar, belki daha kalabalık Amerikalı gazeteci de davayı izliyor.
Ve elbette “izleyiciler”. Amerikan mahkemeleri, Türkiye’de olduğu gibi halkın izlemesine açık.
Onlarca kişi, film izlemeye gelir gibi, “Zarrab izlemeye” geliyor New York’taki mahkemeye.
İzleyicilerin ezici çoğunluğu Türk. Ama arada tek tük, gazetelerde okuyup merak edip gelmiş Amerikalı izleyici de var.
Türk izleyiciler -ki çoğunluğu kadın- mahkeme kapısında buluşup, topluca yukarıya “Zarrab izlemeye” çıkıyorlar.

 

HAKİM ÜÇ SALON AÇTIRDI, YETMEDİ

 

Standart mahkeme salonunda izleyicilere ayrılan bölüm, sıkışılırsa 60-70 kişi alıyor. Ki davanın başından beri, izleyici bölümü “mesai başlangıç saatinde belediye otobüsü” kıvamında. Normalde 4 kişinin oturacağı sıralara, güvenlik görevlilerinin uyarılarıyla 5’er kişi oturtuluyor. Kimi zaman, kalem tutup yazmak bile o sıkışıklıkta çok zor oluyor.
Davanın Hakimi Richard Berman, ilginin büyük olacağını daha jürili duruşmalar başlamadan tahmin etmiş. İlk günden itibaren duruşmanın yapıldığı 17. kattaki 17 B duruşma salonunun dışında, 12. katta benzer bir salon daha bu duruşmaya tahsis edilmiş. 12 D duruşma salonuna, dev bir ekran kurulmuş, yukarıdaki mahkeme salonunda yaşananlar canlı olarak yayınlanıyor. Bir başka ekranda ise mahkemeye sunulan kanıtlar gösteriliyor.
Ancak bu ikinci salon da Zarrab meraklılarına yetmemiş olacak ki, 14. katta üçüncü salon da açıldı.

 

BELEDİYE OTOBÜSÜ BEKLER GİBİ…

 

Duruşmanın görüldüğü 17. kattaki salona giriş ise “sırayla” oluyor. Salonun sol tarafında bulunan üç sıra -5’er kişi oturuluyor- gazetecilere ayrılmış. Ortada bulunan oturma bölümlerinin ilk sırası avukatların yardımcılarına tahsisli… Kalan yerlere ise izleyiciler oturtuluyor. Ancak hangi bölümde olursanız olun, sabah çok erken mahkemeye gitmek gerekiyor. 17 B duruşma salonunun kilitli kapısında sabah 7.30’dan itibaren kuyruk oluyor.
9.15’te başlayacak olan duruşma için güvenlik ancak 8.30 gibi geliyor. Kuyrukta bekleyenler tek tek içeri alınıp, basın ve izleyiciler için ayrılmış yerlere yönlendiriliyor. Bir güvenlik görevlisi salona gireceklerin isimlerini tek tek yazıp, kimliklerine bakarken, diğeri arada bir salona gidip, dolup dolmadığını kontrol ediyor. Salondaki koltuklar dolduğu anda ise kuyrukta kalanlar diğer salonlara yönlendiriliyor.
Ancak “belki salondan biri çıkar da, ben girerim” umuduyla diğer salona geçmeyip, kapıda beklemeyi sürdüren 10-15 kişi hep oluyor.

 

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR YASAK

 

Mahkeme binasına, mahkemede çalışanlar hariç kimse elektronik eşya, cep telefonu ya da bilgisayar sokamıyor. Kapıda herkes tek tek aranıyor, cihazdan geçiriliyor. Ardından kaç tane elektronik eşyanız varsa üzerinde o rakam yazan bir pul veriliyor elinize. Bu pulla gidip, az ilerdeki emanete elektronik cihazları kapalı olarak bırakıyorsunuz. Pulu da verip, karşılığında cihazlarınızı koydukları rafın/kutucuğun numarasını taşıyan metal bir başka pul alıyorsunuz.

 

Yazının devamını okumak için:

 

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/zeynep-gurcanli/new-yorkta-zarrab-davasi-kuyrugu-2116523/

 

Yorumlar

Yorumlar