Yoksulun sırtından yandaşa gelir!

Yoksulun sırtından yandaşa gelir!
3 Kasım 2018 11:17

Sayıştay, belediyenin yoksul yurttaşlara verdiği İstanbulkart’ın kullanımının aralarında sahipleri AKP ile doğrudan ilişkisi bulunanların da olduğu dokuz marketle sınırlanmasında “ayrımcılık” tespiti yaptı

 

 

Nurcan Gökdemir / Birgün

 

 

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yoksul yurttaşlara alışveriş için verdiği İstanbulkart’ın kullanılabildiği 9 marketin belirlenmesinde ayrımcılık yapıldığını saptadı.

Muhtarlıklardan fakirlik belgesi alan yoksul yurttaşlar, 2017 yılında sahipleri arasında AKP’li belediye başkanı ve bir milletvekili aday adayının, 2013 yılında ÜLKER Grubu’na marketlerini satan bir ismin de bulunduğu 9 firmadan bu kartlarla alışveriş yaptı. 140 bin 179 aileye 75 TL ila 225 TL arasında değişen tutarda aylık harcama yapabilme olanağı verildi. Harcama bütçesi 125 milyon lira olarak öngörülmesine karşın yıl sonunda harcama toplamı 147 milyon 670 bin TL’ye ulaştı.

 

Ayrıcalıklı marketler

 
Denetçiler, belediyenin 2017 yılı denetimlerinde, İstanbulkart ile yapılan sosyal yardımlara ilişkin firmaların belirlenmesinde hatalı uygulamaların yapıldığını saptadı. Ayrıca, zincir marketlerin Büyükşehir Belediyesine herhangi bir bedel ödememesi ve yurttaşlara indirim uygulamaması nedeniyle ayrıcalıklı hale getirildi.

 

 

Vergi kesiliyormuş

 
Belediye bu tespite karşı, şirketlerin hizmet kalitesi, üretim kapasitesi, iş deneyimi, mali gücü,iş hacmi, servis yaygınlığı gibi kriterleri esas aldıklarını ve İstanbul’daki ilçe sayısı kadar şubesi olan zincir marketlerin tamamına davet yazısı gönderip şartları kabul edenlerle sözleşme imzaladıkları yanıtını verdi.
Ancak Sayıştay, denetimlerde bu 9 zincir market dışında kamu idaresi tarafından göz önünde bulundurulan diğer kriterleri göreli olarak daha iyi olan bazı zincir marketlere teklifte bile bulunulmadığını belirledi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar