Yoksula yurt da yok!

Yoksula yurt da yok!
14 Eylül 2018 10:36

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kapasitesi ihtiyaca yetmiyor. Öğrenciye ya özel ya da tarikat yurdu seçeneği kalıyor.

 

 

Figen Atalay / Cumhuriyet

 

 

Devlet yurtlarında öğrencilerin sadece yüzde 17.18’ine yurt olanağı sağlanabiliyor. Bu nedenle çok sayıda öğrenci özel yurtlara yöneliyor. Aylık ücreti 6-40 bin lira arasında fiyatları olan bu yurtlarda yoksul ailelerin çocuklarının kalma şansı çok zor.

CHP Genel Başkan yardımcısı Lale Karabıyık, “Ayrıca birçok tarikat ve cemaatin binlerce yurdu olduğu biliniyor. Bu yurtlarda yangın, cinsel istismar olaylarının yaşandığını hepimiz gördük. Bunun yanı sıra kaçak ev ve yurtlar da bulunuyor. Bu kaçak ev ve yurtların nerdeyse tamamı cemaat ve tarikatlara ait’’ dedi.

 

 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış, sadece annesinin emekli maaşı olan bir öğrenciye yurt çıkmadığına dikkat çeken Karabıyık, şunları söyledi:

 
“Bunlar yetmezmiş gibi, eğitimi devletin elinden biraz daha çıkaran kritik bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Kamu yararına dernek statüsünde olan STK’lere karşılıksız kamu arazi ve taşınmazlarının verilmesinin önü açıldı. Hangi derneklerin kamu yararına dernek statüsünde olacağına ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karar veriyor. Birçok tarikatın dernek ve vakıf adı altında faaliyet yürüttüğü göz önüne alınırsa söz konusu yönetmelik değişikliği yeni ‘Ensar’ skandalları ve yeni ‘Aladağ’ facialarına zemin hazırlayacağa benziyor.

Emeklilerin çocuklarına yurt çıkmıyorsa, kimlere çıkıyor bu yurtlar? Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt meselesini sürekli gündeme getirdik. TOKİ’nin ülke genelinde yurt yapması gerektiğini vurguladık. TOKİ üzerinden bir yurt hamlesi başlatılmalı ve en geç iki yıl içerisinde yurt sorunu çözülmelidir. Geçmediğimiz köprülere yurttaşlarımızın ödediği paralarla bile yurt sorununu çözme şansımız bulunmaktadır.’’

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar