Yılmaz Ateş’in CHP’den ihracına Kemal Anadol’dan tepki! ‘Parti hukuku herkese eşit uygulanmalı’

Yılmaz Ateş’in CHP’den ihracına Kemal Anadol’dan tepki! ‘Parti hukuku herkese eşit uygulanmalı’
20 Kasım 2019 21:31

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş’in, CHP Ankara İl Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihraç edilmesine CHP eski Grup Başkanvekili Kemal Anadol’dan tepki geldi.

 

 

 

“Parti hukuku herkese eşit uygulanmalıdır” diyen Anadol yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

 

CHP’de uzun yıllar İl Başkanlığı, Milletvekilliği, TBMM Başkanvekilliği, Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmuş Sayın Yılmaz Ateş’in CHP Ankara İl Disiplin Kurulu tarafından kesin ihraç cezasıyla partiden çıkarıldığını üzüntüyle öğrendim.

 

 

Anayasamızda belirtildiği gibi siyasal partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurudurlar. Siyasi Partiler Kanununa göre, partilerin kuruluşu, organlarını seçimi, işleyişi, faaliyet ve kararları Anayasada nitelikleri belirtilen demokrasi esaslarına aykırı olamaz.

 

 

Partilerin özellikle iç hukukları demokrasi ilkelerine uygun olmalıdır. Bu da hukuk kurallarının tartışmasız uygulanmasıyla olasıdır. Bunun önemli göstergelerinden biri de “Hukuk Kurallarının Genelliği” prensibidir. Parti hukukunda yürürlükte olan bir madde sıfatsız üyeden Genel Başkana kadar herkese uygulanmalıdır.

 

 

Geçmişe baktığımızda tüm parti hatta ülke kamuoyunu rahatsız eden örnekler görüyoruz. Milletvekili adayı olur olmaz Ermeni soykırımından söz eden vekillere tanık olduk.

 

 

 

Beş yıllık yasama döneminde “Ben CHP Milletvekiliyim ama CHP’li değilim” diyen, yasama görevi sona erince, tek adam rejimi getiren referandumun evet kampanyasına katılan Meclise nasıl sokulduğunu şu gün bile öğrenemediğimiz kişileri ibretle ve hayretle izledik.

 

 

 

Partinin en üst düzeydeki görevlilerinden bazılarının Anadolu’daki toplantılarda “Artık ulus devlet bitmiştir” vecizelerini duyduk. Bu örnekleri oldukça çoğaltmak olası. Ancak kamuoyunda partiye kuşku ile bakılmasına yol açan bu tür beyanlar geniş bir hoşgörü anlayışı ile karşılandı. Sahipleri hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

 

 

 

Bir TV programındaki konuşması nedeniyle, daha sonra birkaç kez açıklama getirmesine karşın Sayın Yılmaz Ateş’in İl Disiplin Kurulu tarafından çok ağır bir cezayla kesin ihraçla partiden çıkarılması hem siyasal hem de hukuksal yönden üzücü bir gelişmedir; kötü bir örnektir.

 

 

 

Partilerde yönetimler ve kişiler değişir. Kalıcı olan ilkeler ve parti içi hukuktur. Eğer parti içi hukuk her zaman ve herkese uygulanmazsa ilerde büyük zararlara yol açar. Umudum Ankara İl Disiplin Kurulunun verdiği bu kararın Yüksek Disiplin Kurunca düzeltilmesi ve yanlıştan dönülmesidir.’’

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar