Yeni yılın ilk bebekleri

Yeni yılın ilk bebekleri
1 Ocak 2018 07:40

2018 yılının ilk bebeği Esila bebek oldu. Yeni yılın ilk dakikalarında ilk doğum haberi İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araşturma Hastanesi’nden geldi. Baba Kamuran Düner ve anne Yonca Düner’in ilk bebekleri “Elisa” iki kilogram 970 gram ve 49 cm boyunda sağlıklı olarak dünyaya geldi.

 

 

Aileyi ilk tebrik eden İstanbul Valisi Vasip Şahin ve eşi Şeyma Şahin oldu. Şeyma Şahin de Elisa bebeğe altın taktı.

Kayseri’de yeni yılın ilk bebeği 00.03’te doğdu

Yasin DALKILIÇ-Olcay DÜZGÜN/KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ’de, 2018 yılının ilk bebeği saat 00.03’te doğdu. Erkek olan bebeğe ailesi Mehmet ismini verdi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2018 yılının ilk bebeği 00.03’te dünyaya geldi. 2 yıllık evli olan Yakup Öztaş (24) ile Betül Öztaş çiftinin bebeğine Mehmet ismi verildi. Mehmet bebek 3 kilo 200 gram doğarken, boy uzunluğunun ise 50 santim olduğu belirtildi. 2018 yılının ilk bebeği olması nedeniyle İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi İbrahim Özcan aileyi ziyaret ederek, tebrik etti. Sağlık Müdürü Benli, Mehmet bebeğe çeyrek altın hediye etti. Benli, 2018 yılının hayırlı geçmesini temenni ederek, Mehmet bebeğe hayırlı ömürler diledi. Baba Yakup Öztaş ise, mutlu olduğunu belirterek, “2 yıllık evliyim. Çocuğuma babamın ismi olan Mehmet adını verdik. Çok heyecanlıyım” dedi.

Gaziantep’te yeni yılın ilk bebeği ‘Hamza’

Mücahit YOLCU- Mustafa KANLI/GAZİANTEP, (DHA) – GAZİANTEP’te, yeni yılın ilk dakikasında 3 kilo 600 gram ağırlığında dünyaya gelen yeni yılın ilk bebeğine ‘Yakup’ ismi verildi.

Muhasebeci Talip ve ev hanımı Yüksel Bostancı çiftinin saat 00.01’de dünyaya gözlerini açan ilk bebeği 3 kilo 600 gram doğdu. 75’inci Yıl Kadın Hastalık ve Doğum Hastanesi’nde normal doğumla dünyaya gelen bebeği hastanede ziyaret eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, aileyi kutladı. Tahmazoğlu, minik bebeğe çeşitli hediyeler ve yarım altın hediye etti.

Talip Bostancı, yeni yılın ilk dakikasında doğal ilk bebeklerine kavuştukları için mutlu olduklarını belirtti.

İlk bebeğine kavuşan ve duygulanıp gözyaşı döken Yüksel Bostancı ise, oğluna Yakup ismini verdiklerini söyledi.

Şahinbey Başkan Mehmet Tahmazoğlu da aileyi tebrik ederek, çocuklarının vatana ve millete hayırlı bir evlat olması temennisinde bulundu.

Malatya’da yeni yılın ilk bebeği ‘Sefa’

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA) – MALATYA’da 2018’in ilk bebeği, saat 00.05’de dünyaya geldi. Aile, erkek bebeğe ‘Sefa’ ismini verdi.

Doğum için Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü Kadın Doğum ve Çocuk Polikliniği’ne kaldırılan Hülya Yiğit (39), saat 00.05’de erkek bir bebek dünyaya getirdi. Sağlıklı olduğu belirtilen, 3 kilogram ağırlığındaki bebeğe ‘Sefa’ ismi verildi. 4’üncü bebeğini kucağına almanın sevincini yaşayan Hülya Yiğit, 2018 yılının ilk bebeği olması nedeniyle mutlu olduğunu söyledi. Hülya Yiğit, 2018 yılının kendilerine uğurlu geldiğini ifade ederek, “Çocuğum sağlıklı doğdu çok şükür. Bizde yılın ilk bebeği oldu. Önemli olan sağlıklı olması bizim için. 2018 yılında barış istiyoruz, son zamanlarda ortalığın sakinleşmesini istiyoruz. Barış olsun dünyada herkeste, her tarafta çocuklar sefalet çekmesin. Hepsi huzurlu, mutlu, sağlıklı büyüsünler istiyorum” diye konuştu.

Baba İrfan Yiğit (39) ise yeni yıla mutlu bir şekilde girdiklerini ifade ederek, “Güzel bir duygu, Allah herkese nasip etsin. Bizim için önemli olan sağlıklı olması. İnşallah vatan ve millet için hayırlı bir evlat olur. Temennimiz bu yönde. 2018 yılı da tüm dünyada huzur, barış, mutluluk, sağlık, savaşların son bulmasını istiyorum” dedi.

Kadın Doğum Uzmanı Doktor Barış Çıplak da aileyi tebrik ederek, “Yeni yılın ilk bebeğinin doğmasının mutluluğu içindeyiz. 2018 yılında sağlık, barış, mutluluk temenni ediyoruz herkese öncelikle ailemize, yeni bebeğimize ve bütün dünyaya. Bebeğimiz 3 kilogram civarında doğdu. Bir sıkıntı olmadı” diye konuştu.

Şanlıurfa’da yeni yılın ilk bebeği ‘Zeynep Yağmur’

Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da yeni yılın ilk bebeği, saat 00.03’te dünyaya geldi. Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, kulağına ezan okuyup ‘Zeynep Yağmur’ ismini verdiği bebeğe altın hediye etti.

Eyyübiye Mahallesi’nde oturan 38 yaşındaki Rabia Arı, doğum sancıları tutunca, akşam saatlerinde yakınları tarafından Şanlıurfa Doğum Hastanesi’ne getirildi. Dördüncü çocuğunu hamile olan anne Rabia Arı, saatler 00.03’ü gösterdiğinde, 3 kilo 300 gram ağırlığında sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. Merkez Haliliye İlçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Arı, çiftini hastanede ziyaret etti. Burada aileye ‘Hoşgeldin bebek? setini hediye eden Başkan Demirkol, bebeğin kulağına ezan okuyarak ‘Zeynep Yağmur’ adını verip, çeyrek altın hediye etti. Hastanede yatan diğer anne adaylarını da ziyaret eden Başkan Demirkol, yeni yılın savaşsız, barış ve kardeşlik içersinde bir yıl olması temennisinde bulundu.

Kahramanmaraş’ta yeni yılın ilk bebeği ‘Emine Sümeyye’

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA) – KAHRAMANMARAŞ’ta 2018’in ilk bebeği Orhan ve Hürümelek Alyas çiftinin 4’üncü çocuğu olan ‘Emine Sümeyye’ oldu. Baba Alyas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiği için çocuğuna Erdoğan’ın eşi ve kızının ismini koyduğunu söyledi.

Fabrika işçisi Orhan Alyas ile ev kadını eşi Hürümelek Alyas çiftinin 4’üncü çocuğu Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde saat 00.02’de 3 kilo 600 gram olarak dünyaya geldi. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeğe Emine Sümeyye ismi konulurken, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Nuri Öksüz çifte hayırlı olsun dileklerinde bulunarak bebeğe altın taktı.

Baba Orhan Alyas, dördüncü çocuğunu kucağına almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiği için çocuğa Erdoğan’ı eşi ve kızının adını verdiğini söyledi. Baba Alyas, “Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum. Bu sevgimden dolayı oğluma Tayyip Burhan adını bıraktım. Kızıma da Cumhurbaşkanımızın eşi Emine hanım ile kızı Sümeyye hanımın isimleri olarak Emine Sümeyye ismini bıraktım” dedi.

2018’in ilk bebeğini dünyaya getiren anne Hürümelek Alyas ise çok mutlu olduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci, 2018 yılının ilk bebeklerine altın taktı

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Devlet Hastanesi’nde 2018 yılının ilk dakikalarında dünyaya gelen 2 bebeği ziyaret çeyrek ederek altın taktı. Bakan Zeybekci, 2018 yılında ihracatta 169 milyar dolarlık hedefe doğru yönlerini çevireceklerini, 170’li rakamlara ulaşmak istediklerini söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi’ndeki yeni yılın ilk bebeği ziyaretine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Metin Düz, ilçe belediye başkanları katıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’ne giderek, yeni yılın ilk bebeklerini ziyaret etti. Savaş ve Sevda Tutulmaz çiftinin 3. çocuğu olan ve 2018 yılında saat 00.05’te dünyaya gelen ‘Ramazan’ isimli bebeğe altın takan bakan Zeybekci, daha sonra başka bir odada, Türkan ve Şahabettin Aydın’ın 8’inci çocuğu olarak dünyaya gelen ‘Muhammet Selim’e de çeyrek altın taktı. Yeni yılın iki bebeğine Vali Karahan ile Başkan Zolan ve diğer belediye başkanları da altın taktı.

Bakan Zeybekci, daha sonra gazetecilere 2017 yılının acısıyla, tatlısıyla geride kaldığını, bütün insanlık ve İslam aleminin yaşadığı acıları tekrar yaşamamasını dilediğini söyledi. Zeybekci, şöyle dedi:

“Türkiye 2017 yılında ekonomi başta olmak üzere bir çok alanda destansı başarılar elde etti. 15 Temmuzun İhanetin hesabı sorulmaya devam ederken, ülkemiz büyüme, dış ticaret, ihracat ve istihdamda başarılar elde etti. Bu gece itibarıyla bizim için diğer önemli olan da ihracattaki 2014’teki 157,6 milyar dolarlık hedef aşılacak mı aşılmayacak mı? O günkü euro, dolar kuru ve altınla ilgili etkileri eklediğimiz zaman bu sene yakalamamız halinde yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık ekstra bir performans göstermiş olacağız. 2018’deki 169 milyar dolarlık hedefe doğru yönümüzü çevireceğiz. 170’li rakamlara ulaşmak istiyoruz. Onu da inşallah bu ülkenin özel sektörü, üretimi, ihracatı, akıl ve alın teriyle yakalayacağız.”

Muş’ta 2017’nin son ve 2018’in ilk bebekleri

MUŞ’ta 2018 yılının ilk bebekleri, ‘Şervan’ ve ‘Umut’ bebek oldu. 2017 yılının son saatlerinde ise 5 bebek dünyaya geldi.

Muş Devlet Hastanesi’nde Mahinur-Ahmet Çelik ile Sevda-Kenan Korkmaz çiftlerinin ikinci çocukları yeni yıla gözünü açtı. Yeni yılın ilk bebeği 00.10’da, ikinci bebek ise 00.15’te dünyaya geldi. ‘Şervan’ ve ‘Umut’ ismi verilen bebeklerin sağlıklı olarak dünyaya geldikleri açıklandı. Yine 2017 yılının son saatlerinde de 5 bebek dünyaya geldi. Yeni doğan bebekleri ve ailelerini ziyaret eden Devlet Hastanesi Başhekimi Radyoloji Uzmanı Dr. Gürkan Danışman ile Hastane Müdürü Oktay Turan, bebeklere çeşitli hediyeler verdi.

Aileleri kutlayan Başhekim Uzman Dr. Gürkan Danışman, yılbaşı saatlerinde 7 bebeğin dünyaya geldiğini söyledi. Bebeklerden 5’inin 2017 yılında, 2’sinin ise 2018 yılında dünyaya geldiğini ifade eden Danışman, “Yeni yılda dünyaya gelen bebeklerin vatana millete hayırlı bireyler olmasını diliyorum. Hastane yönetimi olarak annelerimizi ziyaret ettik ve bebeklerimiz için aldığımız hediyeleri verdik” diye konuştu.

Mersin’nde yılın ilk bebeği Mehmet Emin

İbrahim MAŞE/MERSİN, (DHA)-

MERSİN’de yeni yılın ilk bebeği ‘Mehmet Emin’ dünyaya geldi.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olma özelliği taşıyan Mersin Şehir Hastanesi Doğumhanesi’ne 23:10’da başvuran Süleyman Hülya Dündar çiftinin ilk çocuğu, 2018’in ilk dakikalarında dünyaya geldi. Anne Hülya Dündar, bebeğin yeni yılda doğduğunu doğumdan birkaç dakika sonra öğrenirken, yaşadığı mutluluğu dile getirdi. 3 kilo 400 kilogram ve 54 santimetre doğan bebeğin annesi Dündar, yeni yılda doğan ilk bebeğin kendilerinin olmasına çok şaşırdıklarını ifade ederek, “İlk çocuğum. Bugün yılbaşı, çok mutluyum. Sezeryan düşünüyordum normal doğum yaptım. Bebeği Ocak ayının ilk haftası bekliyorduk, bu güne kısmetmiş. Çok mutluyuz. Yeni yıla mutlulukla huzurla gelsin” dedi. Anne ve bebeği ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, anneyi kutlayarak bebeğe çeyrek altın taktı.

Niğde’de yılın ilk bebeği Eymen

Ali KADI/NİĞDE, (DHA)- NİĞDE’de yeni yılın ilk bebeği Eymen, Ömer Halisdemir Hastanesi’nde dünyaya geldi. AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, 3 kilo 900 gram doğan bebeğin kulağına ezan okuyarak ismini verdi.

Soner ve Mukaddes Kuzucu çiftinin yeni yılın ilk dakikalarında doğan oğullarına ‘Eymen’ ismiini verdi. Baba Soner Kuzucu, yeni yılın ilk dakikalarında baba olduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Bu 2018 yılı vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah çocuğumuz da vatana millete karşı güzel bir çocuk olur. Çok mutluyum, heyecanlıyım. İnşallah ömrü de kaderi de güzel olur. Yeni yılın ilk bebeği çok şanslıyız” dedi.

Yılın İlk bebeğini Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ve Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan hastanede ziyaret ederek aileye hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ak Parti Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, bebeğin kulağına ezan okuyarak ismini verdi. Bebeğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve AK Parti Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu birer çeyrek altın taktı.

Adıyaman’da yılın ilk bebeği ‘Ebubekir’

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)

ADIYAMAN’da yeni yılın ilk bebeğine ‘Ebubekir’ ismi verildi.

Doğum sancıları başlayınca Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yıldız Kamış, saat 00.30’da erkek bebek dünyaya getirdi. Yıldız ve Ramazan Kamış çiftinin dördüncü çocukları olan 3 kilo 250 gram ağırlığındaki bebeğe ‘Ebubekir’ ismi verildi.

Yıldız Kamış, biri kız 4 çocuğu olduğunu belirterek, “Allah olmayanlara nasip etsin inşallah. Yeni yılda hepimize sağlık, mutluluk, huzur nasip etsin. Hayırlısı olsun, rabbim sağlıklı olmayı nasip etsin. Devlete millete, Allah’a iyi bir kul olsun” dedi.

Yorumlar

Yorumlar