‘Yeni parti için tek soru: Meclis’te milletvekili olacak, grup kuracak mı?’

‘Yeni parti için tek soru: Meclis’te milletvekili olacak, grup kuracak mı?’
19 Ağustos 2019 08:41

Başlıkta tek parti gibi anlaşılıyor. Çünkü şu anda görünün sadece Ali Babacan’ın partisi var.

 

 

Can Ataklı/ Sözcü

 
Onun da kurulup kurulmayacağı çok kesin değil.
Davutoğlu’nun da partileşme çabası içinde olduğu söyleniyor.
Doğal olarak ben de bu yeni oluşumları çok yakından izlemeye çalışıyorum.
Hatta bu partilerle ilgili çalışmalara katılan, kurulduğunda fiilen içinde olacaklarını bana şimdiden söyleyen arkadaşlarım da var.
Bu konu açıldığında herkesin sorduğu soru şu; “Yeni oluşumları nasıl görüyorsun, ne kadar oy alırlar sence?”
Bu sorulara anında şu cevabı veriyorum; “Beni ne kadar oy alabilecekleri hiç ilgilendirmiyor, ayrıca herhangi bir tahminde de bulunmuyorum. Benim tek sorum var, o da şu; yeni kurulacak parti Millet Meclisi’nde olacak mı, grup kurabilecek kadar milletvekili alabilecek mi?”
Bu soru muhatapları çok şaşırtıyor.
Hemen savunmaya geçiyorlar.
Örneğin Gül- Babacan ikilisine çok yakın bir dostum “Gel nasıl bir ilgi var kendin gör, her taraftan çığ gibi talep var” dedi geçenlerde.
Bunlara gülüyorum.
Niye güldüğümü sordu dostum, ben de anlattım; “Erdoğan’ın düzenini bozacak tek şey Meclis aritmetiğidir. Yeni sistemle birlikte parlamento tamamen devre dışı bırakıldı ama sonuçta ne olursa olsun bu Meclis’teki milletvekili sayısının başkanı ayakta tutacak kadar olması gerek. Aksi halde dengeler bozulur, başkan olan kişi sarayında rahat oturamaz, bunu en iyi bilen kişi de Erdoğan.”
Sonra hayli uzun yıllardır siyaseti yakından izleyen biri olarak dostuma şunu söyledim; “Ayrıca şunu unutmayın, eğer Gül- Babacan ikilisine çok büyük ilgi varsa bunun hayat bulacağı yer seçimdir, peki seçime kim karar verecek, bu parlamento, eğer bu parlamentonun aritmetiğini değiştiremezlerse seçim kararı alınamaz.”
Dostum bunları ciddiyetle dinledi, hatta baktım önündeki peçeteye bir şeyler karalıyor.
Devam ettim; “Yeni parti ya da partiler aritmetik dengeyi bozup Erdoğan’ı zora sokamazlarsa seçim olmaz, Erdoğan direnir ve seçimi 2023’e kadar bekletir, bu süreçte çok sertleşir, yeni partiye gidenleri perişan etmeye başlar, zaten bir menfaat kapısından diğerine koşanlar buna dayanamaz, yeni parti/partiler de doğmadan ölür.”
Gül- Babacan ikilisine çok yakın olduğu için dostuma benim sözlerimden kırılmasın diye şunu söylemedim; “ Bütün bunlara rağmen bu partiler başarılı olabilir. Sonuçta bu parti de tıpkı aynı isimlerin yıllar önce Erdoğan’la birlikte Erbakan’a ihanet etmeleri gibi kurulacak. Partiyi kuranlar yine gömlek değiştirdiklerini söyleyecekler, arkalarındaki yabancı sermaye güçlerinden destek alacaklar, tıpkı 18 yıl önceki gibi yine büyük avantajlar sağlayacaklarını anlatacaklar. Yani değişen bir şey olmayacak. Bu ekip sadece at değiştirmeye çalışacak. Tutar mı? Tutabilir, çünkü iktidardan avantası kesilen hayli büyük bir kitle var, nereye gidecekler başka?”

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/can-atakli/yeni-parti-icin-tek-soru-mecliste-milletvekili-olacak-grup-kuracak-mi-5288265/

 

 

Yorumlar

Yorumlar