Yavaş: Tek başına bir Louvre Müzesi gibi veya British Müzesi gibi bir müze Ankara’da olabilir

Yavaş: Tek başına bir Louvre Müzesi gibi veya British Müzesi gibi bir müze Ankara’da olabilir
9 Ağustos 2019 12:37

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şehirdeki müze eksikliğine dikkat çekti ve “Tek başına bir Louvre Müzesi gibi veya British Müzesi gibi bir müze Ankara’da olabilir” dedi.

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısının 3. oturumu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında gerçekleşti.

Gündeme ilişkin maddelerin görüşüldüğü toplantıda Yavaş, Ankara projelerini anlattı, önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Ankara’nın turizmini geliştirmeye yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Yavaş, Japon turistlerin Türkiye’ye geldiklerinde güzergahlarını Ankara’dan ve ilçelerinden geçirmek için yoğun temas içinde oldukları bilgisini verdi.

 

 

ANKARA’NIN MÜZE EKSİĞİ

 

 

Ankara’nın en önemli eksikliklerinden birinin müze olduğuna dikkat çeken Yavaş, Büyükşehir Belediyesi olarak sergilenemeyen objelerin yer alacağı bir müze yapmak istediklerini söyledi ve projenin detaylarını anlattı:

“Büyükşehir Belediye Meclisi olarak önerilere açığız. Bunu Turizm Bakanlığı ile görüşmek suretiyle sergilenemeyen objeler dahil diğer tüm eserlerin tümünün sergilenebileceği büyük bir yer yapmak gerekir. Tek başına bir Louvre Müzesi gibi veya British Müzesi gibi bir müze Ankara’da olabilir. Ankara Valiliği eski yerini üniversiteye vermiş önceden haberim olsaydı başkanlık makamını oraya taşırdım.”

 

 

‘ASFALT İHALESİNE AĞUSTOS AYINDA ÇIKACAĞIZ’

 

 

Bütçeden kalem kalem nerelere harcandığını açıklayan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütçe bizim harcamalarımıza göre arttı. 2018 yılı bütçesi 570 milyon TL açık vermiş. Nasıl kapattınız mal satarak mı kapattınız yoksa kredi çekerek mi kapattınız? Biz mümkün olduğu kadar en az şekilde gayrimenkul satmadan, bütçeyi ayağımızı yorganımıza göre uzatmak suretiyle, araç ihalesine çıkıyoruz. 701 tane araç eksik ihaleye çıkıyoruz geçen yıla oranla. Üç yıllık ihaleler yapılıyor. Üç yılda beklediğimiz tasarruf sadece araçlarla 100 milyon TL. ‘Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır’. Siz 28 milyon ton asfalt attığınızı söylüyorsunuz. Bir bekleyin belki biz 10 milyon ton atacağız belki de 138 milyon ton asfalt atacağız. Asfalt ihalesini Ağustos ayının sonunda yapacağız. Bunu görmeden şimdiden konuşmanız son derece yanlış.”

Önceden yapılan anlaşmayla metronun Ulaştırma Bakanlığı’na devredildiğini hatırlatan Yavaş, 2018 rakamlarıyla 10.7 milyon TL 1 yılda kesilmesi gereken paranın şu anda 17-18 milyon TL kesildiğini ifade etti.

Yavaş, belediye konutlarının göreve başlamadan önce TOKİ’ye kaçırıldığına dikkat çekerek, “Niye müdahale etmediniz, niye izin verdiniz? Bize sattırmamışlar malları niye kaçırmışlar? Ben kesinlikle eminim ne hükümetin ne partinin haberi vardır bundan. Oradaki bürokrat kendi aklınca engel olmak istemiştir. Bizim istirhamımız şu: Biz Ankara’ya hizmet etmeye uğraşıyoruz. Bu tür bürokratlara lütfen engel olun. Yapılacak her şey Ankara için yapılacak. Burada partiyi veya hükümeti suçlamıyorum. Durumdan vazife çıkan bürokratlara engel olmanızı temenni ediyorum” dedi.

 

© Fotoğraf : Ankara Büyükşehir Belediyesi

 

 

Yorumlar

Yorumlar