Uğur Mumcu 77 yaşında

Uğur Mumcu 77 yaşında
23 Ağustos 2019 08:10

24 Ocak 1993’te düzenlenen suikast sonucu katledilen gazetemiz yazarı Uğur Mumcu, doğum gününde anıldı. 22 Ağustos 1942 tarihinde Kırşehir’de doğan usta gazeteci Mumcu yaşasaydı, 77 yaşına girmiş olacaktı.

 

 

Sevenleri Mumcu’nun doğum gününü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla kutladı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Mumcu’nun bir köşe yazısından alıntı yaparak, “İyi ki doğdun Uğur Mumcu… Resimleri ile Dinolar, Arbaş’lar; romanları, öyküleri ve yazıları ile Yaşar Kemal’ler, Aziz Nesin’ler, Rıfat Ilgaz’lar, Sabahattin Aliler; şiirleri ile Nâzım Hikmetler, Ceyhun Atuf’lar, Hasan Hüseyin’ler, Ahmet Arif’ler hep yaşayacaklar!.. Yasak üstüne yasak konsa da yaşayacaklar; adları okul kitaplarından çıkarılsa da yaşayacaklar; şiirlerinden, yapıtlarından devlet televizyonunda, radyosunda tek sözcük bile olsun söz edilmese bile yaşayacaklar!..” notunu düştü.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) Yayınları ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Varlığıyla ve eserleriyle vakfımıza ve yayınevimize ilham veren Uğur Mumcu, 77 yaşında. Şimdi onun gazetecilik ideallerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var ve biz o idealleri yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar