Üçüncü havaalanı gelmeden zammı geldi, o bedel 20 euroya çıktı

Üçüncü havaalanı gelmeden zammı geldi, o bedel 20 euroya çıktı
27 Mayıs 2018 10:01

Yapımı devam eden ve 29 Ekim’de uçuşlara açılması planlanan üçüncü havalimanında, yurt dışı uçuşlarda yolcu başına 20 euro hizmet ücreti alınacağı belirtildi. Bu bedel, Atatürk Havalimanında uygulanan 15 dolarlık bedelin 7 euro (yaklaşık 40 TL üzerinde)

 

 

 

 

İstanbul’a yapılan üçüncü havalimanı henüz açılmadan zam haberi geldi. Cengiz-MAPA- Limak-Kolin-Kalyon ortaklığından oluşan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu tarafından hava yolu şirketlerine gönderilen yazıda, havalimanını kullanacak yolculardan kişi başına 20 euro alınacağı belirtildi. Yazıda, Diğer (iç hat, dış/iç transit/transfer) yolcu hizmet ücretleri halen Atatürk Havalimanı’nda uygulanan ücretlerle aynı olacaktır. İstanbul Yeni Havalimanımızda uygulanacak dış hat yolcu servis ücretinin AOC Başkanlığı üyeleri bulunan tüm hava yollarına ve temsilci şirketlerce temsil hizmeti verilen hava yollarına duyurulmasını ve gereğini önemle rica ederiz” denildi.

 

”20 EURO DEĞİL, 20 TL DE OLSA FAZLA”

 

Sözcü’de yer alan habre göre, CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, bu aradaki farkın yurt dışı uçuşlarına zam olarak yansıyacağına dikkat çekerek “Bir çok kalemde olduğu gibi uçak biletlerine de gizli zam yapıldı. Bu maliyetler 3. Havalimanı’ndaki yurtdışı uçuşlarını azaltır. Devletin vergilerle yaptığı bir havaalanında yararlanmanın bedeli 20 avro değil 20 TL de olsa yanlıştır” dedi

 

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA BİLET FİYATLARI ARTACAK

 

TurizmGüncel’in havacılık sektöründen konuştuğu isimler, üçüncü havalimanında maliyetlerin uçak şirketleri için yüzde 20 artacağına dikkat çekti. Bu konuda özellikle THY ile IGA arasında tartışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Hava yolu şirketi yetkilileri, üçüncü havalimanındaki yüksek maliyetler nedeniyle biletlerin daha pahalı olacağına dikkat çekiyor.

 

Kaynak: Turizm Güncel.com

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar