Tutarı kâğıt üstünde fazladan göstermişler!

Tutarı kâğıt üstünde fazladan göstermişler!
6 Kasım 2018 11:34

AKP’li Adana Ceyhan Belediyesi tarafından düzenlenen bazı iş ve deneyim belgelerinde, belge tutarı ‘fazladan’ yazıldı. Sayıştay’ın yaptığı incelemede, iş deneyim belge tutarına gerçekleştirilen iş tutarına bakılmadan ilk sözleşme bedeli olduğu gibi yazıldı. Üstelik yapılmayan iş artışları tutarı ve fiyat farkları da belge tutarına eklendi.

 

 

Uğur Şahin / Birgün

 

Sayıştay, konuya dair şu örnekleri sıraladı:
► Temizlik, çöp toplama ve tüm birimlerde çalıştırılmak üzere 6 aylık işçi alımı ve araç kiralanması hizmet alım işine ait yüklenici için düzenlenen iş deneyim belgesinde belge tutarı 6 milyon 258 bin 189 TL olarak gösterildi. Alt yüklenici için düzenlenen iş deneyim belgesinde belge tutarı 5 milyon 6 bin 500 TL olarak yazıldı. Gerçekleştirilen iş tutarı ise 4 milyon 922 bin 177 lira 82 kuruş oldu.

► Temizlik, çöp toplama ve tüm birimlerde çalıştırılmak üzere 3 aylık işçi alımı ve araç kiralanması hizmet alım işine ait yüklenici için düzenlenen iş deneyim belgesinde belge tutarı 1 milyon 998 bin 90 lira olarak yazıldı. Fakat gerçekleştirilen iş tutarı 1 milyon 666 bin 73 lira 54 TL’ydi.

‘Belge yeterli olmayacaktı’
Bunların dışında 2016/411528 ihale kayıt nolu kent içi temizlik, çöp toplama, çöp nakli ve tüm birimlerde çalıştırılmak üzere işçi alımı ve araç kiralanması işi ihalesi de hatalı düzenlendi. Söz konusu işe dair, 2015/32229 ihale kayıt nolu deneyim belgesi sunuldu. Sayıştay, konuya ilişkin, “Belge tutarı fazla yazılmasaydı yüklenici firmanın iş deneyim belgesi yeterli olmayacaktı” tespitinde bulundu. Belediye, Sayıştay’a gönderdiği yanıtta, mevzuatın eksik yorumlanması neticesinde sehven hatalı düzenleme yapıldığını bildirildi. Sayıştay ise konuyu takip edeceğini vurguladı.

 

https://www.birgun.net/haber-detay/tutari-kagit-ustunde-fazladan-gostermisler-235863.html

Yorumlar

Yorumlar