‘Türkiye dört yıl sonra yeniden büyük bir IŞİD sorununun kıyısında’

‘Türkiye dört yıl sonra yeniden büyük bir IŞİD sorununun kıyısında’
9 Ekim 2019 08:41

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği harekâtı bugünkü köşesinde değerlendirdi. Yarın 103 kişinin öldüğü Ankara Gar Katliamı’nın yıl dönümü olduğunu anımsatan Toker, “Türkiye dört yıl sonra yeniden büyük bir IŞİD sorununun kıyısında. Trump yönetiminin Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna askeri operasyon düzenlemesine ‘IŞİD’li tutuklulardan Türkiye sorumlu olacak’ koşuluyla onay vermesi birçok soruyu gündeme taşıdı” dedi.

 

 

 

Toker, geçtiğimiz haftalarda CHP tarafından düzenlenen Uluslararası Suriye Konferansı’nda ““Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye toprakları üzerinde sürdürdüğü terörle mücadelenin meşruluğuna inanıyoruz. Ancak terörle mücadelenin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek ve doğrudan Şam yönetimiyle ilişki kurularak sürdürülmesinin en doğru yol olduğu inancındayız” diyen ancak dün tezkereye ‘evet’ oyu veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirdi.

 

Toker yazısında şu ifadeleri kullandı:

“CHP liderinin halkın bilgilenmesi adına çok kritik bir dönemdeki bu tercihi anlaşılır bir biçimde halkla paylaşması yararlı olacaktır.

Şu soru hep meşru: İktidarın, Suriye konusundaki kötü politikalarının bedelini daha ne kadar sorumluluğu bulunmayanlar ödeyecek?”

 

 

Yazının devamı için tıklayın

 

Yorumlar

Yorumlar