Türk-İŞ’ten şeker çıkışı: Bu işin peşindeyiz

Türk-İŞ’ten şeker çıkışı: Bu işin peşindeyiz
7 Mart 2018 11:11

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, şeker fabrikalarının Türkiye’de sigorta görevi gördüğünü belirterek özelleştirmeden vazgeçilmesini istedi.

 

 

 

HASRET KAYA/ Aydınlık

 

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 14 şeker fabrikasının satışını eleştirdi. Hükümete seslenen Atalay, özelleştirmeden vazgeçilmesini istedi.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin Afrin bölgesinde terör unsurlarına karşı canla başla mücadele verirken milli kurumlarımızın satışa çıkarılmasına tepkiler büyüyor. Şeker-İş Sendikası’nın 14 şeker fabrikasının özelleştirilmek istenmesine karşı geçen haftalarda başlattığı kampanyada imza sayısı 1 milyonu aştı. İşçiden çiftçisine esnaftan nakliyecisine birçok kurum özelleştirmeden vazgeçilmesini isterken konuyla ilgili hükümet cephesi sessizliğini bozdu. AKP Sözcüsü Mahir Ünal yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu konuda herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacak” diyerek özelleştirmede kararlı olduklarını vurguladı. Konuyla ilgili Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Aydınlık’a konuştu.

 

 

‘İNSANLAR BEDELİNİ HASTANEDE ÖDÜYOR’

 

 

Özelleştirme sürecinin 20 yıl önce başladığına dikkat çeken Atalay, şunları söyledi: “Şekeri özelleştirme kapsamına aldılar. 20 sene geçti üç kere ülke gündemine geldi, vazgeçtiler. Şimdi bir daha ülke gündemine taşıdı siyasi iktidar. Şimdi şeker orada çalışan 6 bin kişi ile ilgili değil. 250 bin kişilik büyük bir aile var orada. Burada esnaf var, çiftçi var, işçi var, memur var en önemlisi şeker bu ülkede sigorta görevi görüyor. Nişasta bazlı şekerle ilgili ben her ortamda 10 yıldır özellikle nişasta bazlı şekerin kotasının düşürülmesini yasaklanmasını talep etmemize rağmen şu ana kadar çalışma olmadı. Ülkeyi yönetenler bu kotayı aşağı çekeceklerini ifade ediyorlar. 10 liraya, 15 liraya insanlar tatlı yiyor. Bunu kim yiyor? Emekli yiyor, işçi yiyor. İşsiz yiyor. Sonra ne oluyor? Hastanelerde bunun bedelini insanlar ödemeye devam ediyor.”

 

 

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

 

 

Başta Şeker-İş Sendikası olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin karşı duruş sergilediğini anımsatan Atalay, “Bir an evvel hükümet bundan vazgeçmeli. Bununla ilgili başta Maliye Bakanı olmak üzere bu işin ne kadar önemli olduğunu onlar bilmesine rağmen geçen hafta bir kere daha anlatma imkanı buldum. Hükümet vazgeçene kadar bu işin takipçisi olacağız. Toplumun tüm kesimleri elinden gelen gayreti yapmak durumunda, bize de yardımcı olmak durumunda” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar