Turizm sezonu 1.5 milyon işsizle kapanacak!

Turizm sezonu 1.5 milyon işsizle kapanacak!
2 Ekim 2019 09:30

Turizm sektöründe sezonun kapanmasıyla işsiz kalacak yaklaşık bir buçuk milyon ‘turizm işçisi’ çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Devrimci Turizm-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Türkiye’nin turizm işçilerinin çalışma koşullarını önceleyen ILO sözleşmesinin bir an önce imzalanmasını talep etti.

 

 

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre turizm gelirini 2018 yılında 46 milyon ziyaretçi ve 29.5 milyar dolar ile kapatan Türkiye, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan ‘2023 Turizm Stratejisi’ ile gelir ve pazar odaklı büyüme modeline geçiyor. Bu amaç doğrultusunda 220 milyon dolar ‘tanıtım’ bütçesiyle turizm hedefi 75 milyon, gelir beklentisi ise 65 milyar dolar olarak belirlendi. Hedefler büyütülürken, ‘turizm işçileri’ ise yaşam ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için adım bekliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) turizm işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik sözleşmesini imzalamayan Türkiye’de turizm sektörü bu yıl da sezonu bir buçuk milyona yakın işsiz ile kapatmaya hazırlanıyor.

 

 

‘BİZİM İŞİMİZ AĞUSTOS BÖCEĞİ KARINCA HİKAYESİ’

 

 

Kış aylarında işsiz kalan turizm çalışanları ne iş olsa yapmak zorunda olduklarını söylüyor. Tatil bölgesindeki bir otelde kat görevlisi olarak çalışan bir personel, bir aya kadar işsiz kalacağının altını çizerek, “Bizim iş ağustos böceği-karınca hikayesindeki karınca misali. Yazın hiç durmadan çalışıp kışa hazırlanırız; tatilsiz, uykusuz ve yorgun. Kışın da ne iş olsa yapmak üzere sezon sonuna doğru iş aramaya başlarız” dedi.

Sezon boyunca çoğu zaman izinsiz çalıştıklarını ve çalışma koşullarının çok zor olduğunu ifade eden turizm işçisi, “Kimi zaman 2 saatlik uykuyla çalışıyoruz. Bu yüzden de güler yüzlü hizmet vermek bir süre sonra zorlaşıyor. Ancak bunun çaresini de bizim yakamıza taktıkları ‘güler yüz rozeti’ ile telafi etmeye çalışıyorlar. Turizmde yapılan strateji değişikliği, turizm işçilerinin koşulları üzerinde yapılmalı” dedi. Turizm Bakanı Ersoy’un açıklamaları için, “Bizler yok pahasına, belki sigortasız belki güvencesiz, belki uykusuz çalışırken turizme ayrılan bütçeden tek kuruş işçilerin koşullarının iyileştirilmesi için aktarılmıyor” diyen turizm personeli, turizm stratejisinin amacına ulaşması için önce turizm işçisinin koşullarını iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

TUR ŞOFÖRÜ TURİZM İŞÇİLERİ: 24 SAAT UYKUSUZ ÇALIŞIYORUZ

 

 

Turizm sektöründe çalışma koşullarının kötü olması nedeniyle ‘ölümle’ sonuçlanan kazaların yaşandığı bir başka boyut da tur operatörlerinde çalışan şoförleri kapsıyor. Sezon sonu işsiz kalacak olma sıkıntısı bir yana, süresiz çalışma saatleri, kısıtlı personel ve güvencesiz çalışma ortamı ile hayati tehlike arz eden bir meslek yapıyorlar. Bir firmada tur taşımacılığı yapan ve geçtiğimiz günlerde sezonun kapanmasıyla işsiz kalan bir turizm işçisi şoför, en büyük sıkıntının çalışma saatlerinden kaynaklanan uyku problemi olduğunu söyledi. Yaz sezonunda çalıştığı 4 ay boyunca 3 kez izin yaptığına dikkat çeken turizm çalışanı, turizm işçisinin koşullarını şu sözlerle anlattı: “Size belirli aralıklar ile (2-3 saat) 5-6 taşımacılık işi verirler. Şoför bekleme süreleri sırasında imkan varsa bir saat kadar kestirebiliyor. Yoksa eve gidip uyumak diye bir durum yok. Şoför duşunu bile petrolde alıyor. Bu şekilde 24 saat çalışan arkadaşlar var. Bu da kazalara neden olabiliyor.”

 

 

ÇALIŞMA SÜRELERİ 8 SAATTE SABİTLENMELİ

 

 

“Turizmde taşımacılıkta başıbozukluk var. Yetkililer tarafından denetim yapılması, varsa artırılması gerekiyor. Turizm işçilerinin çalışma koşulları mutlaka iyileştirilmeli. Turizmde bir dünya markası hedefiniz varsa önce turizm işçilerinin koşullarını iyileştirin. Bizler Türkiye’ye gelen yabancı turistleri taşıyoruz. Haberlere çıkıyor; tur kazası olduğunda şoför hatası yazılıyor. Aslında şoför hatası değil, yetkililerin ihmali. Çalışma sürelerinin en fazla 8 saat olması, çalışanları güvence altına alınması ve sosyal hakların sağlanması gerekiyor. Sigorta yapmayan işveren, maaşını alamayan arkadaşlar var. Bunun yanı sıra bir de sezon sonu işsiz kalacağımızı düşünüyoruz. Turizm atağı yapıldığı günlerde turizm işçisi sadece modern köle. Strateji bize öncelik değil, bizim üzerimizden kazanılan paranın artırılmasına yönelik.”

 

 

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/02/turizm-sezonu-1-5-milyon-issizle-kapanacak/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar