Trump’tan gazetecilere ilginç uyarı

Trump’tan gazetecilere ilginç uyarı
6 Ekim 2017 18:43

ABD başkanı Donald Trump, Tahran’la batılı ülkelerin 2015 yılında gerçekleştirdiği nükleer anlaşmadan çekilmeye hazırlanıyor.

 

 

 

 

Trump, üst düzey ordu yetkilileriyle gerçekleştirdiği bir toplantının ardından, 2015 yılında yapılan anlaşmadan geri çekilmeyi planladığına dair haberlerin sorulması üzerine, İran’ın anlaşmanın ruhuna uygun davranmadığını söyledi.

 

Toplantıda gazetecileri şifreli bir şekilde, “Şu an burada olanlarınız fırtına öncesi bir sessizliğe tanık oluyor” sözleriyle uyarırken, ne demek istediğini açıklaması istendiğinde eski bir televizyoncu olan Donald Trump, “Göreceksiniz” diye yanıt verdi.

 

Trump’ın ABD güvenlik çıkarlarına uymaması sebebiyle anlaşmayı onaylamayacağı düşünülüyor.

 

Böyle bir durumda 60 günlük bir hukuki sürede Kongre’nin ekonomik yaptırımları tekrar uygulamaya sokup sokmayacağına karar vermesi gerekecek. Böyle bir karar anlaşmanın tamamen çökmesine ve ABD’nin Ortadoğu’daki ilişkilerinin gerilmesine neden olabilir.

 

Anlaşmadan vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ABD vatandaşları ise Kongre’ye gönderilmek üzere bir imza kampanyası başlattı. Kampanyada imzalanan dilekçede seçmenler Kongre’deki temsilcilerine Başkan Donald Trump’ın anlaşmayı sabote etmesine katılmamaları için çağrı yapıyor.

 

Rusya İran ile nükleer anlaşmanın bozulmasını istemiyor

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan geri çekilmeye hazırlandığı yönündeki haberler üzerine Trump’ın dengeli bir karar almasını beklediklerini söyledi.

 

Kazakistan ziyareti sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Lavrov, “ABD, Avrupa ve uluslararası temsilciler arasında nükleer anlaşmaya ilişkin müzakerelerin sonuçsuz kalmamasını ve Başkan Trump’ın alacağı kararın dengeli ve günümüz gerçeklerine uygun olmasını umuyoruz. Anlaşmanın şimdiki haliyle korunması çok önemlidir ve elbette ABD’nin de anlaşmada kalması bu açıdan çok önemli bir faktör olacaktır” dedi.

 

CNN’de yer alan bir habere göre Beyaz Saray yetkilileri Trump’ın nükleer anlaşma konusundaki kararını gelecek hafta açıklayacağını öngörüyor.

 

 

Hilal Sarı / İstanbul, (DHA)

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar