Trump’ın basın toplantısına ‘koronavirüste ikinci dalga ihtimali’ damga vurdu

Trump’ın basın toplantısına ‘koronavirüste ikinci dalga ihtimali’ damga vurdu
23 Nisan 2020 08:01

ABD Başkanı Trump, ülkesinin ikinci bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yaşamayacağını savunurken, uzmanlar virüsün sonbaharda yeniden görülebileceği ihtimalini öne çıkardı.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump, Koronavirüs Görev Gücü’nün Beyaz Saray’daki basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Toplantıya, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in dün Washington Post’a yaptığı ‘virüsün ikinci dalgası daha kötü olabilir’ açıklaması damga vurdu.

Trump, Redfield’in sözlerinin basına yanlış aktarıldığını savunarak “Redfield, sadece virüsün grip ile birleşme ihtimaline ilişkin grip aşısı konusunda uyarıda bulunmak istemişti” dedi.

Redfield ise toplantıda söz alarak, “Ben yalnızca gelecek sonbaharda ya da kışta virüsün ikinci dalgasının daha zor ve karmaşık olabileceğini söyledim, daha kötü olacağını değil. Bu yıl şanslıydık çünkü virüs salgını başladığında grip sezonu bitmişti, ama gelecek yıl ikisi birleşirse aynı anda solunum yollarını etkileyen iki hastalığımız olur” dedi.

Bir muhabirin, “Peki Washington Post sizin sözlerinizi doğru aktardı mı?” sorusu üzerine Redfield, “Evet söylediklerimi doğru yazmışlar ancak ben ‘daha kötü’ demedim, ‘daha zor’ dedim. Başlıkta hata vardı” açıklamasını yaptı.

Trump ise virüsün tekrar geleceğine inanmadığını kaydederek, “Virüs tekrar gelse bile, bu yılki gibi gelmez. Kolaylıkla kontrol altına alabileceğimiz bir dozda gelir” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar