Trump ABD halkını böldü

Trump ABD halkını böldü
1 Eylül 2018 08:33

Amerika Başkanı Donald Trump’a halk desteğinde, eski avukatı Michael Cohen’in savcılıkla işbirliğine gitmesi ve eski seçim kampanyası sorumlusu Paul Manafort’un suçlu bulunması sonrasında düşüş gözlendi. Washington Post gazetesi ve ABC Televizyonu’nun yaptırdığı ankete göre Amerikalılar’ın yüzde 60’ı Trump’ın icraatlarına onay vermiyor, yüzde 36’sı ise destek veriyor.

 

 

Son anket, Cohen ve Manafort davalarının ardından yapılan ilk anket olma özelliğini taşıyor. 26 Ağustos-29 Ağustos tarihleri arasında yani Trump’ı zorda bırakan iki hukuki gelişmeden 1 hafta sonra 1300 kişiyle yapılan ankette katılımcıların yanıtları siyasi eğilimlerine göre farklılık gösteriyor. Ankete katılan Cumhuriyetçi seçmenin yüzde 78’i Trump’ın performansına onay veriyor, Demokratların yüzde 93’ü ise onay vermiyor.

 

“YÜZDE 63 RUSYA SORUŞTURMASINA DESTEK VERİYOR”

 

Ankette başka çarpıcı veriler de var. Ankete göre, Amerikalılar’ın yüzde 63’ü Rusya’nın 2016 yılı başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına yönelik soruşturmaya destek veriyor. Yüzde 29’u ise soruşturmaya karşı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Rusya soruşturmasına destek oranları ankete katılanların siyasi eğilimine göre de değişiklik gösteriyor. Ankete katılan Cumhuriyetçiler’in yüzde 61’i Rusya soruşturmasına karşı, Demokratlar’ın yüzde 85’i ise soruşturmaya destek veriyor. Bağımsızların da üçte ikisi yani yüzde 67’si soruşturmaya destek ifade ediyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar