TMMOB’den korkutan Sütlüce raporu!

TMMOB’den korkutan Sütlüce raporu!
1 Ağustos 2018 15:09

Son dönemde İstanbul’da ardı ardına yaşanan çökmelere değinilen raporda “Bu olayın sorumlusu son derece doğal olan sağanak yağış değildir. Sorumluluk, 2753 ada 28 parselde derin kazı gerektiren inşaat faliyetine, mevcut duvarı yeteri kadar güçlendirmeden izin veren proje müellifi, yapı denetim firması, müteahhit ve belediyedir” denildi. Raporda ayrıca İmar Barışı uygulamasının da yapı denetiminde zafiyet oluşturacağı, denetimsizliği adeta teşvik edeceği” savunuldu. İstanbul’daki 2 milyon yapının yarısının da kaçak olduğu vurgulandı.

 

 

Seda Önceler / Sözcü

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası (TMMOB) İstanbul Şubesi, Sütlüce’de çöken binaya ilişkin ön teknik değerlendirme raporunu açıkladı. Açıklamayı TMOBB adına İstanbul Şube başkanı Nusret Suna yaptı.

“20 MİLYON YAPIDAN 13 MİLYONU KAÇAK”

“Sütlüce’de karşı karışıya kalınan bir Türkiye gerçeğidir. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizde yapı stokunun hali içler acısıdır.” diyen Suna “Yapı durumunun mevcut stoku sır değildir. Hem bizler hem de Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından defalarca kamuoyuyla paylaşılmıştır. Buna göre, ülkemizde yaklaşık 20 milyon yapı bulunmaktadır, bu yapıların 13 milyonu kaçak ve ruhsatsızdır. İstanbul’da bulunan 2 milyon yapının da en az yarısının aynı şekilde kaçak ve ruhsatsız olduğu anlaşılmaktadır” diye konuştu.

İnşaat mühendisleri olarak, mühendislik hizmeti almadan üretilen ruhsatsız yapıları riskli yapı olarak kabul ettiklerini ve söz konusu yapıların can güvenliği açısından tehlike arz ettiğini hatırlatan Suna, sözlerini şöyle sürdürdü “İstanhul genelinde Sütlüce’dekine benzer sayısız bina bulunmaktadır. Son bir hafta içerisinde önce Sütlüce’de bir bina birkaç gün sonra Sancaktepe’de bir ilkokulun ve son olarak da 30 Temmuz’da bir inşaatın istinat duvarı yıkıldı. Bütün bunları tesadüfle nasıl bilimsel olmazsa, lokal olayları tartışmak, tek bir yıkımı ele alıp neden-sonuç bağlamına işaret etmek, münferiden suç-ceza ilişkisi tanımlayıp kamusal sorumluluğu yok sayma da sorunun çözülmesini mümkün olmaktan çıkarmaktadır.”

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/tmmobden-korkutan-sutluce-raporu-2552488/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar