THY ile ilgili flaş gelişme

THY ile ilgili flaş gelişme
11 Eylül 2013 16:07

THY’nin yüzde 49’unun özelleştirilmesi kararı bu ay içinde verilebilir.

 

 

Financial Times’a bağlı Mergermarket.com sitesi THY’nin yüzde 49 hissesinin satışı için bu ay karar verilebileceğini yazdı. Aynı site McKinsey ile olan danışmanlık anlaşmasının iptal edildiğini iddia etti.

 

Türk Hava Yolları’nın yüzde 49 hissesinin özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor. Financial Times’a bağlı Mergermarket.com sitesinin sürece yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı THY’nin yüzde 49 satışı için bir ay içinde kararını verecek.

 

THY’nin pazardaki egemenliğinin Rekabet Kurulu tarafından soruşturulduğuna da yer verilen haberde bu sürecin en hızlı şekilde 6 ayda sonuçlanacağını ancak 1 seneyi de geçebileceği yazıldı.

 

MCKINSEY ANLAŞMASI İPTAL İDDİASI

 

Özelleştirme süreci ile ilgili danışmanlık yapılması için global danışmanlık firması McKinsey ile anlaşıldığını yazan Mergermarket.com henüz teyit edilmemesine rağmen Rekabet Kurulu soruşturması sonrasında bu anlaşmanın da iptal edildiğini yazdı.Haberde yer alan iddiaya göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kendi danışmanlık ekibini kuracak.

 

Öte yandan THY’den bu ay içinde hisse satışı ile ilgili karar verileceği ve McKinsey danışmanlığının iptali ile ilgili yorum yapılmadı. Yetkililer konunun ÖİB bünyesinde olduğunu söyledi.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın hisse satışı için Rekabet Kurumu kararını beklemesi gerekmiyor. Ancak satıştan sonra THY için çıkacak olumsuz bir kararın yüzde 49 hisseyi alacak yeni sahiplere sıkıntı yaratabileceği konuşuluyor. Haberde yorumu yer alan bir havacılık sektörü uzmanı ise Rekabet Kurumu’ndan ceza gelmeyeceğini hisse satışının da 2014’de tamamlanmasını beklediğini söyledi.

 

 

HÜRRİYET

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar