Tekmeci Yerkel 4 yıl sonra özür diledi

Tekmeci Yerkel 4 yıl sonra özür diledi
13 Mayıs 2018 17:22

Somalı maden işçisine tekme atmasıyla Türkiye’nin gündemine gelen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra özür diledi.

 

 

 

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının hemen ertesinde, faciayı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra özür diledi.

 

Kişisel Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yerkel, şu ifadeleri kullandı:

 

4 yıl önceki Soma faciası hepimizin yüreğini sızlatmış ve yaralamıştır. Rabbim ölenlere rahmet, geride kalan kederli ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu konuyla alakalı kamuoyu ile bazı hususları paylaşmak istiyorum.

 

Soma faciası ile ilgili herkes asıl sorumluları unutup konuyu özellikle şahsım üzerinden tartışmış, asıl sorumlu olan Soma Holding’i gözardı etmiş ve beni bir fotoğraf karesi üzerinden günah keçisi ilan etmiştir.

 

Şunu herkesin bilmesini isterim ki, istemediğim bir karede olmak beni hala çok derinden üzmektedir. Kamuoyu tarafından bilinmese de ve gündeme getirilmese de, olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti.

 

Geçen bu 4 yıllık süre zarfında bir aile olarak çok zor zamanlar geçirdik. Şahsım, ailemle ve hatta 8 aylık bebeğimle ilgili ölüm tehditleri dahi aldım.

 

Her insan gibi hayatta hatalar yapabileceğimizi gözönünde bulundurarak, bu hatalardan kendime düşen payı aldığımı ifade etmek isterim.

 

Bu vesileyle böyle bir olayda yer almamdan dolayı tekrar derin üzüntülerimi ifade ediyor, kamuoyundan özür diliyorum.

 

NE OLMUŞTU?

 

2014’te dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerlerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu görüntüyü konuşmuştu. Olayın ardından 7 günlük isgöremez raporu alan Yerkel’in bir de üzerine sağlık raporu aldığı ortaya çıkmıştı.

 

Madenci Erdal Kocabıyık hakkında ise daha sonra soruşturma başlatılmış “Başbakanlık koruma aracına hasar verdiği gerekçesiyle faiziyle birlikte 631 lira para cezası”na çarptırılmıştı. Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkum oldu. Kocabıyık yaşanan olayın ardından uzun süre işsiz bırakıldı.

 

 

Kaynak: Cumhuriyet

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar