Suriye: Yapılan üçlü müdahale uluslararası hukuk ihlali

Suriye: Yapılan üçlü müdahale uluslararası hukuk ihlali
14 Nisan 2018 08:10

ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırısına uğrayan Suriye’den ilk açıklama geldi. Suriye yapılan üçlü müdahalenin uluslararası hukuk ihlali olduğunu belirtti. Suriye ayrıca hava savunma sistemlerinin düzenlenen operasyona karşılık verdiğini ve 13 füzenin düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamada ayrıca üslerin boşaltıldığı ve maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

 

 

Hava saldırısı sonrası Suriye’den yapılan ilk açıklamada, müdahalenin uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi. Suriye televizyonu ise Suriye hava savunma sistemlerinin Amerika, Fransa ve İngiltere’nin ortaklaşa düzenlediği operasyonlara karşılık verdiğini ve 13 füzenin düşürüldüğünü bildirdi.

Açıklamada ayrıca üslerin boşaltıldığı ve maddi hasar meydana geldiği belirtildi.
Şam’da siren sesleri acil koduyla çaldı

 

 

ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başlamasından sonra Şam’da siren sesleri duyuldu. Sirenler acil koduyla çaldı, saldırı alarmı verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin “saldırı emri” verdiğini açıklamasından sonra ABD ile Fransa ve İngiltere Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladı. Şam ve Suriye Cumhurbaşkanlığı Sarayına bakan Qasioun Dağı’nın bombardıman esnasındaki o anı fotoğraf karesine yansıdı. Saldırı esnasında Şam’da acil koduyla siren sesleri duyulmaya başladı.

 

Yorumlar

Yorumlar