SpaceX’ten tarihi deneme… Görüntüler nefes kesti

SpaceX’ten tarihi deneme… Görüntüler nefes kesti
2 Mart 2019 15:28

SpaceX astronotları uzaya göndermek için tasarladığı Crew Dragon´u Uluslararası Uzay İstasyonu´na göndererek test etti. NASA, Kennedy Uzay Merkezi’nden kalkış yapan Crew Dragon´un kalkışını canlı olarak yayınladı.

 

 

 

Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, astronotları uzaya göndermek için yıllardır üzerinde çalıştığı Crew Dragon kapsülünü yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketiyle Dünya yörüngesine fırlattı. Falcon 9, Crew Dragon kapsülünü dünya yer çekiminden çıkardıktan sonra kapsülden ayrılarak yeryüzüne başarılı bir dönüş yaptı.

 

 

spacex-falcon-9-reuters3-660x436

 

 

Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na Pazar günü ulaşması bekleniyor. Ayrıca, Uzay ekipmanları ve NASA tarafından ilk yolcu olarak tanımlanan Ripley isimli insan biçimindeki bir test aygıtı taşıyan Crew Dragon´un kalkışının, SpaceX´e, uzay aracının insan yolcu taşımaya hazır olup olmadığı konusunda önemli veriler sağlaması bekleniyor.

 

 

spacex-falcon-9-reuters2-454x660

 

 

NASA, Falcon 9´un, ABD´nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi´nden gerçekleştirilen ve tarihi Apollo görevleri için kullandığı 39A rampasından kalkışını youtube üzerinden canlı olarak yayınladı.

 

 

Kaynak: Reuters

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar