Soykırım tezleriyle mücadele bütçesi: Dışişleri ödeneği yarı yarıya azalttı

Soykırım tezleriyle mücadele bütçesi: Dışişleri ödeneği yarı yarıya azalttı
20 Kasım 2019 12:05

1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınması için ABD başta olmak üzere birçok ülkede parlamento kararları çıkmaya devam ederken Türkiye, “soykırım” tezleriyle mücadele bütçesinde kısıntıya gitti.

 

 

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün kabul edilen Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesinde Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılında 11.2 milyon TL olan ödeneği 2020 yılı için 5.9 milyon TL olarak belirlendi. Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe teklifinde yer alan hizmet gerekçesi ve hedeflerinde ise Türkiye aleyhine sürdürülen propanganda ve eylemlerle akademik, siyasi, diplomatik, kültürel ve hukuki alanlarda mücadele edilmesi için çalışmaların nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesine çalışıldığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, aynı zamanda FETÖ hakkında uluslararası toplumun bilgilendirilmesi için de çalışma yürütüyor.

 

 

Dışişleri’nin 2020 yılı bütçesi üzerinde önceki gün komisyonda yapılan görüşmelerde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık yerine özellikle ABD’de lobi şirketleri üzerinden yürütülen girişimlerin işe yaramamasıyla ilgili muhalefetten gelen eleştirilere yanıt vermedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar