Sosyal platformların Hipokrat yeminine ihtiyacı var

Sosyal platformların Hipokrat yeminine ihtiyacı var
26 Ocak 2021 19:18

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesini değiştirmesiyle insanlarda doğal olarak bir güvenlik kaygısı oluştu. Ancak öyle uygulamalar var ki Whatsapp yanında masum kalır. Whatsapp’ı siliyorsanız pek çok sosyal platformu da silmemiz gerekebilir.

 

 

Salih Levent UĞURLU H&H YORUM

 

 

İzin aldım. Size sevgilisinden ayrılan ancak yeniden birleşemeyen derbeder bir arkadaşımdan bahsedeceğim. Ve yediği nanelerden de…

 

 

İki aydır ara ara sohbet ediyoruz. Kıza mesaj üstüne mesaj, arama üstüne arama yaptığı için her yerden engellenmiş köftehor.

 

 

Laf arasında bir uygulamadan bahsetti. Adı Postegro.

 

 

Şaşırdım kaldım. Instagram üzerinden bütün gizli hesaplara erişmek mümkünmüş. Hikayelerden, fotoğraflara kadar…

 

 

Programın adını neden yazıyorsun, reklamını yapmış oluyorsun diyen çıkabilir. Bunu söyleyenler çok iyi niyetli çünkü herkes programı gizliden gizliye kullanıyor.

 

 

Adını telaffuz edelim ki ilgililer gereğini yapsın, cambaza bak taktiğiyle diğer uygulamaların masum olduğu düşündürtülmesin.

 

 

Üç maymunu oynayarak bu gibi güvenlik problemlerini aşmamız mümkün değil. Zira böyle bir güvenlik açığının olduğunu Instagram çok iyi biliyor ama müdahalede bulunmuyor. Kim bilir arka planda ne fırıldaklıklar dönüyor…

 

 

Uygulamayı profilinize gireceğiniz hesabın kullanması ya da profiline gireceğiniz hesabın arkadaş listesinden bir kişinin kullanmış olması yeterli.

 

 

Canlı şahidiyim. Ağzım açık kaldı.

 

 

Ve sıkı durun özel mesajlarınıza bile girilen programlar var. Ücretsiz bir şekilde elde edebiliyorsunuz. Ancak o programların isimlerini yazmak istemem tabii ki…

 

 

Fotoğraf ve hikayelerimiz neyse de özel mesajlarımıza kadar ulaşılması mide bulandırıcı.

 

 

Diyeceğim o ki güvenlik problemleri sanıldığından da beter durumda. Kendi adıma konuşacak olursam birçok sosyal medya platformunu kullanmamayı bile düşünüyorum artık. Bu kadar ifşa edilmeye de gerek var mı canım!

 

 

Ya da

 

 

Sosyal medya platformlarının yöneticileri Hipokrat yemini gibi bir yemin etmeleri gerekir bence. Çünkü milyarlarca insanın mahremiyeti onların elinde.

 

 

Hipokrat yeminin son iki paragrafında ne diyordu?

 

 

“Gerek sanatımın icrası sırasında gerekse insanlarla gündelik ilişkideyken edindiğim bilgileri ortalığa saçmayacağım, bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Bu yemine sadık kalırsam hayatımı ve mesleki uygulamalarımı insanların tümünden ve her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.”

 

 

Bunun gibi bir yemin olmalıdır.

 

 

Yeminini çiğneyen tam tersini yaşasın inşallah…

 

 

Ne diyelim…

 

Beter olsunlar… Atlar evlerini istila etsin.

 

 

TEKNOLOJİ HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN OLMALI

 

 

Hipokrat demişken e-nabız uygulamanızı güncellediniz mi?

 

 

Bütün bilgilerinizi ve geçirdiğiniz rahatsızlıkları güncelliyorsunuz. Allah korusun tek başınıza bir yerde düştünüz ve bayıldınız. Sağlık ekipleri bu uygulamadan bütün hastalıklarınız hakkında ön bilgi sahibi olabiliyor.

 

 

Bir de tabii ki bilgilerinizi paylaşma seçeneklerinden aktif hale getirmeniz gerekir. Ben sadece muayene olduğum doktorların bilgilerimi görmesine izin verdim. Bu da işinizi yeterince görüyor.

 

 

Hatta geçenlerde gittiğim doktor geçmiş dönemde benzer bir rahatsızlık geçirip geçirmediğimi sorunca “e-nabızdan görebilirsiniz” dedim. Tebessüm etti.

 

 

10 yıl önce geçirdiğiniz rahatsızlığın filmlerini, tahlillerini bile görebiliyor. Bütün kullandığınız ilaçlara kadar ulaşabiliyor.

 

 

Uygulama hem doktorların hem sizin işinizi kolaylaştırıyor. E bu çok güzel bir şey değil mi? Kesinlikle öyle…

 

 

Gel gelelim teknolojinin nimetleri dünyayı daha rahat ve yaşanabilir hale getirebilecekken birileri “yeminlerini çiğnedikleri” takdirde o dünya cehenneme de dönüşebiliyor. İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle dolu.

 

 

Salih Levent UĞURLU Twitter

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
Sosyal platformların Hipokrat yeminine ihtiyacı var
‘Mesut’ olmanın altın kuralı
Çözümü basit zor problemler