‘Soru önergelerine cevap vermeyerek Meclis işlevsizleştiriliyor’

‘Soru önergelerine cevap vermeyerek Meclis işlevsizleştiriliyor’
17 Temmuz 2019 09:53

Hükümetin muhalefetin verdiği soru önergelerine cevap vermemesine tepki gösteren CHP’li Özgür Özel, hedefin Meclis’i işlevsizleştirmek olduğunu söyledi.

 

 

İktidarın muhalefet tarafından verilen soru önergelerine cevap vermemesini eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “AKP öncesi iktidarların önergeleri yanıtlama oranı ile AKP’nin yanıtlama oranı arasında uçurum var” dedi.

BirGün’de yer alan habere göre, önergelerin 15 gün içerisinde yanıtlanmasının Anayasal bir zorunluluk olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini bildiren Özel, “Soru önergelerine verilen yanıtların kalitesi ve önergelerin süresi içinde yanıtlanıp yanıtlanmadığı parlamentonun gücüyle doğru orantılıdır. Türkiye’de ne yazık ki yasama organı, yürütme organının güdümündedir ve bir tek adam rejiminde, Parlamento Başkanı’nın yürütmenin başıyla aynı partiden olması, o başkanın parlamentonun hakkını ve hukukunu korumasına engel teşkil etmektedir” dedi.

 

HEDEF, MECLİS’İ İŞLEVSİZLEŞTİRMEK

 

Anayasal olarak görevini yapmayan bir iktidar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile karşı karşıya olduklarını ifade eden CHP’li Özel, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Soru önergelerindeki amaç, soruya zamanında olduğu kadar tatminkar cevap verebilmektir. Önergeleri gereğince yanıtlamayan bakanlar, kamu görevini de ihmal etmektedir. Biz, Anayasa’dan aldığımız yetkiler ile bize oy veren vatandaşlardan aldığımız sorumluluk gereği Parlamentoya sahip çıkmaya, hukukunu korumaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar