Siz kendinizi ne sanıyorsunuz?  Oyumuzu ipotek altına alamazsınız!

Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Oyumuzu ipotek altına alamazsınız!
14 Aralık 2018 12:45

Yerel seçimlere yaklaşırken ittifak konusu bir türlü gündemden düşmüyor. Bir yanda AKP-MHP karanlığı; diğer yanda CHP-İYİ meselesi. Seçmenin kafasında ise bir tek soru var, biz oyumuzu kime vereceğiz? Elbette ki oy pusulası üzerinde bir partinin logosunu bulup mührü ona basacağız. Peki yukarıda yazdığım dört yapının günümüz yöneticileri, siyasi parti ne demek biliyorlar mı?

 

 

Ali Uluşahin H&H YORUM

 
En basit tanımıyla Siyasi Parti, benzer siyasi görüşe sahip olan insanların ülke yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere verilen isimdir. Bir de dünyada, görüşlerine göre sınıflandırılır siyasi partiler. Muhafazakar parti, Milliyetçi Parti, Liberal parti, İslamcı parti, Sosyal Demokrat Parti, Sosyalist Parti, Komünist Parti sınıflandırmaları vardır örneğin. Ülkemizdeki algı darlığını da işin içine katarsak, en azından sağ ve sol partiler olarak kategorize edilebilir. Şimdi ittifak kurduklarını deklare eden şu dört partiyi kişilerden bağımsız, bugün ki hallerine bakmadan programlarına göre bir sınıflandıralım:

 
– CHP – Sosyal Demokrat, Sol Parti
– AKP – Muhafazakar, Sağ Parti
– MHP – Milliyetçi, Sağ Parti
– İYİ – Milliyetçi, Sağ Parti

 
Şimdi bir de ittifaklara bakalım:

 
– CHP – İYİ : Sosyal Demokrat, Milliyetçi, Sol, Sağ ittifak (Millet ittifakı)
– AKP – MHP : Muhafazakar, Milliyetçi, Sağ ittifak (Cumhur ittifakı)

 
Son sınıflandırmaya bakıldığında, Cumhur ittifakında sorun yok. Oy verecek seçmen Muhafazakar, Milliyetçi, Sağ görüşe sahip olabilir. Cumhur ittifakının millete hizmet etmek gibi bir derdi yok zaten. Biliyoruz ki onların derdi yandaşların ülkesini yaratmak ve yandaşları zengin etmek. Ama bana birisi anlatsın: Millet ittifakına oy verecek seçmen neye oy verecek:

 
“Sosyal Demokrat, Milliyetçi, Sol, Sağ” karmaşasına halkımızı sürüklemeye kimin hakkı var?

 
Yerel seçim öncesi, çalışmalara katılacak parti üyeleri bunlardan hangisini savunacak, bu karmaşayı nasıl çözecekler?

 
Anlıyorum ki bu partileri yöneten Kılıçdaroğlu ve Akşener ideolojilerini çoktan unuttular ve kişilerin hesabını yapıyorlar, kişisel çıkarlarının peşinden koşuyorlar. Bizim çıkarlarımız, çocuklarımızın geleceği onların umurlarında bile değil! Biz kime oy vereceğiz? Sizin kişisel çıkarlarınıza mı? CHP seçmeni, partinin aday çıkarmadığı bir ilçede ya da ilde, İYİ partiye nasıl oy verecek?

 
Millet ittifakında seçilecek belediye başkanları hangi görüşe hizmet edecek? Hangi belediyecilik anlayışına sahip olacak? Kendisine oy veren seçmene karşı hiçbir sorumluluk hissetmeden, kendi ideolojisinin gereğini mi yapacak? Yoksa ülkemizde siyaset yapanların hakikaten hiç birinin mi ideolojisi kalmadı? Yönettiğiniz partilerin ideolojilerini taşımaktan acizseniz derhal terk edin o koltukları!

 
Anlıyoruz ki sizin derdiniz koltuklarınız ve kişisel çıkarlarınız, ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz! Biz bu ülkenin tertemiz onurlu insanları ilkelerimizden ve ideolojimizden taviz vermeyeceğiz. Onurlu duruşumuzu koruyacağız ve sizlere oy vermeyeceğiz!

 

Ali ULUŞAHİN Twitter

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
Çıkamıyorum
CHP’den CHP’yi ihraç ettiler
Suağacı nedir bilir misiniz? Cumhuriyetin öğretmenlerine saygılarımla..