Seri tecavüzün anlatıldığı Keloğlan kitabına sadece yaş sınırlaması getirildi!

Seri tecavüzün anlatıldığı Keloğlan kitabına sadece yaş sınırlaması getirildi!
3 Eylül 2020 10:10

İçerisinde seri tecavüz olayının anlatıldığı Keloğlan Ak Ülkede isimli kitapla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu 18 yaş sınırlaması getirdi.

 

 

Sözcü’den Uğur Enç’in haberine göre Türkiye’de son dönemde çocuk kitaplarında yer alan cinsel içerikler sıkça gündeme gelmeye başladı. Son olay Keloğlan Ak Ülkede isimli kitapla ilgili yaşandı. Kitapta Hızır adlı karakterin bir kız çocuğuna sistematik olarak tecavüzde bulunduğu, kız çocuğunun hamile kaldığı, kız çocuğunu yaşananları ağabeyine söylememesi için tehdit ettiği ifadeler yer alıyordu. Kısa sürede kitaba ve kitabın 1995 yılında vefat eden öğretmen yazarına tepki yağdı.

 

KİTAPTA ŞOKE EDEN İFADELER

 

Kitapta şu ifadeler geçiyordu: “…eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: ‘Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın’ diyerek birden yok oldu. Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek ‘Seni ağabeyine söylerim’ diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız memnun değildi ama yapabileceği bir şey de yoktu.

Bir gün Hızır dedi ki: ‘Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğum var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. ‘Bacım al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın, emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım diyecek…”

 

BAKANLIKTAN TOPLATMA YERİNE SINIRLAMA

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu bugün Resmi Gazete’de söz konusu kitapla ilgili bir karar yayınladı. Kararda kitabın 18 yaşından küçüklere satışının yasaklandığı belirtildi.

Kurul kararında; “Duran Yılmaz tarafından yazılan Yuva Yayınları tarafından basımı yapılan Keloğlan Ak Ülkede isimli kitabın kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde kitabın içerisinde yer alan bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple söz konusu kitabın 1117 Sayılı Kanunun 4. Maddesi’ndeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir denildi.”

Yorumlar

Yorumlar