Sağlık Bakanlığı’nda çözüm arayışları: Emekli cerrahlar, aile hekimi olarak çağrılacak

Sağlık Bakanlığı’nda çözüm arayışları: Emekli cerrahlar, aile hekimi olarak çağrılacak
11 Nisan 2018 09:40

Hastanelerde yoğunluğa çözüm arayan Sağlık Bakanlığı, hastaları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerine dağıtacak formül için çalışıyor. Buna göre, aile hekimlerine gece nöbeti tutmak zorunlu olacak. Emekli olan cerrahlar da çocuk hastalıkları, kadın doğum ve dahiliye hekimleri, aile hekimi olmaları için teşvik edilecek.

 

 

Habertürk’ten Famanur Boylu’nun haberine göre Sağlık Bakanlığı, sağlık sisteminin çekirdek sorunu olan hekim yetersizliği için çözüm arıyor. Bu amaçla, 65 yaşını dolduran hekimlerin aile hekimi olması teşvik edilecek. Aile hekimi açığı, yaşı gereği aktif olunamayacak branşlardaki uzman hekimlerle kapatılacak. Örneğin, cerrahlar gibi, kendi uzmanlık alanlarında belli yaştan sonra çalışamayan hekimlerin emekli olmak yerine aile hekimi olması teşvik edilecek. Bu kapsamda cerrahların yanı sıra çocuk, kadın doğum, dahiliye branşlarındaki hekimler de isterlerse aile hekimi olarak tekrar görev alabilecekler.

 

NÖBET ZORUNLULUĞU

 

Hastanelerdeki yığılmayı azaltmaya çalışan Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin gereksiz iş yüklerini hafifleterek, acillere giden yeşil alan hastalarını toplum sağlığı merkezlerine yönlendirecek. Aile hekimlerine mesai kaydırma yapılacak. Her gün bölgedeki belirli bir aile hekimi, bakanlık tarafından sağlanan sağlık uzmanı ile birlikte 23.00’e kadar hizmet verecek. Aile hekimleri nöbeti aile sağlık merkezlerinde değil, toplum sağlığı merkezlerinde tutacak. Merkezlerde temel laboratuvar hizmetleri, röntgen ve ultrason gibi destek ekipman da bulunacak. Bu sayede hem acillerdeki yoğunluğun azaltılması, hem de vatandaşın daha kolay ulaşım imkanı sağlamasının hedeflendiği belirtildi.

 

http://www.haberturk.com/emekli-olan-doktorlar-aile-hekimi-olmalari-icin-tesvik-edilecek-1914537

 

Yorumlar

Yorumlar