Reuters: Eaton Corp, Ulusoy Elektrik’i alıyor

Reuters: Eaton Corp, Ulusoy Elektrik’i alıyor
28 Kasım 2018 17:10

New York’ta halka açık olan enerji yönetim şirketi Eaton Corp. Ulusoy Elektrik’in ana ortaklarına ait tüm hisselerini satın almak için yaptığı görüşmede son aşamaya gelirken, işlem büyüklüğünün 300 milyon dolar olması bekleniyor. Eaton Corp’un geçen seneki geliri 20.4 milyar dolar olurken, firmanın 175 ülkede 96 bin çalışanı bulunuyor.

 

 

 

 

Konuya yakın iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, hisse devir anlaşmasının önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor.

 

Bir kaynak “Eaton Ulusoy Elektrik’in ana hissedarlarına ait tüm hisseleri alıyor. İşlem büyüklüğünün 300 milyon dolar civarında olması bekleniyor” dedi.

 

Bir başka kaynak da görüşmelerin 4-5 aydır sürdüğünü belirterek final anlaşmanın yakında imzalanacağını kaydetti. Aynı kaynak “Eaton zorunlu çağrı için aracı kurumlarla görüşmeye başladı” dedi.

 

Genel merkezi İrlanda-Dublin’de bulunan Eaton Corp.’un Reuters’a konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Eaton şirket politikası olarak, faaliyetlerimiz hakkında söylenti ve spekülasyonlarla ilgili yorum yapmıyoruz” denildi.

 

Ulusoy Elektrik konuyla ilgili yorum yapmadı.

 

Orta gerilim elektrik dağıtım şebekeleri ve endüstriyel tesisler için çok çeşitli elektrik ekipmanları üretmek üzere 1985 yılında kurulan Ulusoy Elektrik 2014 Kasım’da Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

 

Ulusoy Elektrik’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Türkiye, Endonezya ve Cezayir’de faaliyetleri bulunan şirketin üçüncü çeyrek net kârı 51.3 milyon lira olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı yüzde 30.7, net kar marjı da yüzde 30.2 oldu oldu.

 

KAP’ta yer alan bilgilere göre toplam 80 milyon lira sermayesi bulunan Ulusoy Elektrik hisselerinin yüzde 39.93’ü Sait Ulusoy, yüzde 18.43’ü Akgül Ulusoy, yüzde 11.98’i Enis Ulusoy, yüzde 11.93 hissesi de Kubilay Hakkı Ulusoy’a ait; yüzde 17.73’ü de borsada işlem görüyor. Ancak ana hissedarların elindeki borsada işlem gören hisselerle birlikte halka açıklık oranı yüzde 30 civarında.

 

Enerji yönetim şirketi olan ve ABD New Jersey’de kurulan Eaton’un ise 2017’de 20.4 milyar dolar satış hacmi bulunuyor. 175’ten fazla ülkede faaliyet göseteren şirketin 96,000 çalışanı bulunuyor.
Ulusoy Elektrik A.Ş kimdir?
Ulusoy Elektrik A.Ş. orta gerilim elektrik dağıtım şebekeleri ve endüstriyel tesisler için çok çeşitli elektrik ekipmanları üretmek üzere 1985 yılında Sait Ulusoy tarafından kuruldu. Ulusoy Elektrik, orta gerilim elektrik dağıtım şebekeleri ve endüstriyel tesisler için sunmuş olduğu ideal çözümler ile Türk elektromekanik endüstrisinin önde gelen oyuncularından biri haline geldi. Ulusoy Elektrik, Türkiye pazarındaki yapılanmasını tamamlayarak dünya ölçeğinde hizmet vermeye başladı. Ulusoy Elektrik 2014 yılı Kasım ayı itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem gören halka açık bir şirket oldu.

 

REUTERS

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar