Regaip Kandili ve biz

Regaip Kandili ve biz
21 Mart 2018 16:28

AZİZ TÜRK İSLAM ALEMİ! Site ailesi olarak, Mübarek Regaip Kandilinizi tebrik ediyoruz. Şimdiden, yaptığınız ibadet ve duaları Cenab-ı Allah kabul etsin. Amin

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Türk İslam Geleneklerinde önemli bir yeri olan, Mübarek Regaip Kandilinin faziletlerine, kısaca temas etmek istiyorum:

 

 

Muhterem Mü’minler!
Recep ayının ilk Cuma gecesi ”Regaip gecesidir.” Regaip: Çok ata ve ihsan manasına gelir. Bu mübarek gece, Cenab-ı Allah’ın Mü’min kullarına ilahi rahmet, lutuf ve inayetini bol bol ihsan buyurduğu, dua ve ibadetlerinin kabul olduğu bir gecedir. Diğer bir ifade ile Regaip, Arapça’ regaibe’ nin çoğuludur ve bolluk bereket, rahmet manalarına gelir. Diğer üç Kandil gecesi Hicri ayların belli tarihlerinde olduğu halde, yalnız Regaip Kandili her yıl başka günlere rastlar. Cenab-ı Allah’ın kullarına en çok mağfiret ve ihsanda bulunduğu gecenin bu gece olduğu din adamı atalarımız tarafından bildirilmiştir. Bu ve buna benzer gecelerde bütün Müslümanlar ve özellikle Türk İslam geleneklerinde Allah’ın evlerini (Camileri) doldurup, geceyi sabah namazına kadar ibadetle geçirirler.

 

 

Bu Mübarek geceyi, Kur’an-ı Kerim okumasını bilenler okuyarak, okumasını bilmeyenlerin üzülmesine gerek yok: Saygıdeğer dostum Ali Rıza Diren’nin bir sözü var. ”İnternet ve cep telefonu, artık insan vücudunun vazgeçilmez bir organı oldu.” dedi. Evlerinde İnternet olanlar, İnternette veya cep telefonlarında Kur’an dinleyerek sevaplara nail olurlar.

 

 

Paygamberimiz Hz. muhammed (s.a.v) buyurmuşlardır: Bir kimse Receb-i Şerifin ilk Perşembe günü Oruç tutarak işte bu mübarek gecede en az 12 rekat namaz kılar da, iki rekatta bir selam vermek suretiyle bittikten sonra : ”Allahümme salli ala Muhammedin nebiyyil ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.” diyerek benim üzerime yetmiş defa salavatı şerife getirirse o kimsenin duasını Cenab-ı Allah kabul eder. Ayrıca bilmeyerek işlenmiş maddi ve manevi günahlar için tövbe-i istiğfar ederek, dargınlıkları sonlandırıp ihya edilir buyuruyor.

 

 

Bu Mübarek gün ve geceler de ziyaret vesilesi de olmaktadır. Anne-Baba, akraba, çevremizdeki yaşlı komşular ve hastalar ziyaret edilerek, saygı ve sevgi gösterilerek duaları alınır. Hakkın Rahmetine kavuşan atalarımıza ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde daima dalgalanması uğruna Vatan Şehitlerinin kabristanlıkları ziyaret edilir. Okumasını bilenler, Kuran-ı Kerimin kalbi olan Yasin-i şerifi ve üç İhlas, bir Felak, bir Nas Surelerini okuyup dua edilmeli. Kur’an okumasını bilmeyenler bildikleri sure ve duaları okuyarak, ziyaret ettikleri kabristanlığın ruhlarına bağışlanır.

 
NOT: Kabristanlığa gitme imkanı olmayanların üzülmelerine gerek yok, evlerinde Kur’an okuyup dua ederek ruhlarına bağışlanır.

 

 

RECEP AYINDA HER GÜN OKUNMASI GEREKEN DUA:
”Allahumme barik lena fi Recebe ve Şabana ve belliğna Ramazan.”
MANASI:
”Allha’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl, Ramazana da bizleri ulaştır.”
Rcep ayı Cenab-ı Allah’ın seçtiği ve ona kıymet verdiği üç ayların ilk ayıdır. peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde: ”Dikkat edin, Recep Cenab-ı Allah’n, Şaban benim, Ramazan da ümmeti Muhammed’in ayıdır.” buyurdu.

 

 

KABRİSTANA GİRİŞ DUASI:
”Esselamu aleyküm dare kavmin Mü’minin
Ve inna inşaalahu bi kum lahikun Ese lullahe li ve le kümül afiye.”
MANASI: EY!.. İnananlar evinin sakinleri, sizlere selam olsun. Biz de inşallah size katılacağız. Bana ve size Allah’u Teala Hazretlerinden afiyet dilerim. Diye selam verdikten sonra: Bildiklerini okur. Sevaplarını burada yatanlara bağışlar.

 

 

DUASI KABUL OLANLAR
1- Adaletle görevini yapan kişilerin. 2- Anne-Babanın çocuklarına. 3- Misafirin. 4- Hastanın 5- Yetimin. Allah yolunda savaşan mücahidin. 6- Gazinin. 7- Yolcunun. 8- Eşine itaat eden Saliha kadının. 9- Alimin. 10- Kelime-i Şahadet getirerek yeni İslamiyeti kabul edenin. 11- Anne-Babasına itaat eden evlatların. 12- Tövbe-i istiğfar edenin. 13- Oruç tutanın. 14- İftar edenin. 15- İlim öğrenenin. 16- Kardeşin diğer kardeşine gıyabi Kur’an hafızının. 17- İyilik görenin. 18- Mazlumun. 19- Hacının. 20- Yaşlı muhterem, ihtiyarların. 21- Güzel ahlak sahibi, temiz yürekli Vatan sevgisi olan ve güzel simalı kimselerin. 22- Ekmek yediği Vatanına ihanet edenlere fırsat vermeyenin. 23- Haram ve riyakarlıktan uzak olup, haram işlere teşebbüs etmeyenin.

 

 

DUA
Ey İslam alemi! İslam dininde en fazla yapılan ibadetlerden birisi de, riyakarlıktan ve haram işlerden uzak kalarak yapılan duadır. Duadan hem şükür ve hem de hamd etmek manası vardır. Maddi manevi sahada Cenab-ı Allah’a yapılan bir sığınma ve yalvarmadır. Aynı zamanda dünya ve ahiret için vazgeçilmez bir vasıtadır.

 

 

1- Dua: Kulun, tüm arzularını Rabbına bildirmesidir.
2- Dua: Kulun, haddini bilişi aczini ve faniliğini idrak etmesidir.
3- Dua: Kulun, Yüce Mevlasından tevazu ile yardım istemesidir.
4- Dua: Kulun Cenab-ı Allah’a teslimiyetidir.
5- Dua: Kulun, bencilliklerden sıyrılmasıdır.
6- Dua: Kulun, Allah’a sunduğu dilekler ve isteklerin dilimleridir.
7- Dua: Kulluk vazifesi, inanç ve insanlık borcudur.
8- Dua: Kulun, ümitlerinin tükendiği yerde başlayan manevi bir nurdur.
9- Dua: Kulun, Cenab-ı Allah’ın rahmet ve merhametinin celbi için bir vasıtadır.
10- Dua: Belaları def eden siperi saika (Yıldırım).
11- Dua: İlahi rahmeti üzerimize bir kuvveyi cazibedir.
12- Dua: Göklerin ve yerin parlaklığıdır.
13- Dua: İbadetin özüdür.
14- Dua: Rahmetin anahtarıdır.
15- Dua: Dinin direğidir.
16- Dua: Mü’minin silahıdır.
17- Dua: Hiç şüphesiz ibadetin ta kendisidir.
18- Dua: Bütün iyiliklerin yarısıdır.
19- Dua: Haram olan işlerden uzaklaşmanın kilidi’ dir.
20- Dua: Vatan hainlerini uzaklaştıran siperdir.
21- Dua: Çalışıp üreterek elde edilen bereketin anahtarıdır.
22- Dua: Allah’tan korkup, dua ederek Vatanına değer verendir.
23- Dua: Şartlarına riayet edilerek yapılırsa muhakkak ki, kabuldür.
24- Dua: Riyakarlık duygularıyla rüşvet yiyenlere, er geç Allah korkusunu hatırlatır.
25- Dua: Vatana ihanet edenlere fırsat vermez.

 

 

”Allah’ım! İmtihanı bu kadar ağır kul varken, dilimize gelen off’larımızı ne olur Sen şükürden say.” (Numan Aladağ)

 

Bu Mübarek Regaip gecesinin yüzü suyu hürmetine, ağlayarak gözyaşı döken Türk İslam aleminin gözyaşı dinsin.
Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde dalgalanarak gül açması uğruna canlarını feda eden, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, cümle Vatan şehitlerini rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta-yaralılara acil şifalar diliyorum. Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
Kadir gecesi, ebedi kurtuluş
Kahramanlığa aşık Türk Milleti ve 19 Mayıs
Haramlardan uzak durup sünnete uygun yaşamalıyız