Prof. Tomanbay: Koronavirüs salgınıyla beraber birçok şirket iflas noktasına gelecek

Prof. Tomanbay: Koronavirüs salgınıyla beraber birçok şirket iflas noktasına gelecek
24 Nisan 2020 11:03

Ufuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tomanbay 10 yıl önce dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olan Türkiye’nin iki basamak birden düşerek 19. Büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

 

Yeniçağ’dan Berkay Bigeç’in  sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Tomanbay, AKP’nin ekonomi politikasının tüketim üzerine kurulu olduğunu üretmeyen bir ekonomi yaratıldığını söyledi.

Türkiye bu pandemiye en zayıf döneminde yakalandığını kaydeden Tomanbay “450 milyar dolar civarında Türkiye’nin dış borcu var. Büyük bir enflasyon yaşadık döviz kurları yükseldi hala yükselmeye devam ediyor. Krizi aşmaya çalışırken pandemiye yakalandık. Son çeyreklere baktığımızda daralan bir Türkiye ekonomisi var hatta slumpfasyon dediğimiz çöküşü yaşadık. Yani hem ekonomi küçülüyordu bir yandan enflasyon artıyordu. Önlemler almaya çalışırken bu krize yakalandık” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda ekonomik açısından bir sanayisizleşme süreci yaşadığını Anlatan Prof. Dr. Tomanbay şunları söyledi:

 

Türkiye sanayisinin toplam üretim içinde payını artıramıyoruz. Dünya son 10 yıldır 4. sanayi devrimini yaşamaya başladı. Piyasada ileri teknolojili ürünlerin ticaretinin yoğunlaştığı bir dönem yaşanıyor. Türkiye’nin toplam imalat sanayi ihracatı içinde ileri teknolojili ürün payı yüzde 2.5 dolayında bu rakam çok düşük. Bu durum, Rusya’da yüzde 11, İsrail’de yüzde 13, İsveç’te yüzde 15, İngiltere yüzde 21 dolayında. Türkiye inşaata dayalı kalkınma hamlesi yerine ileri teknolojili sanayi yatırımlarına daha fazla önem verseydi, katma değeri yüksek malların üretimine yönelseydik en azından yüzde 5-6-7 yelere gelseydik, pandemi sonrasını fırsata çevirebilirdik. Pandemi gelişmiş ülkeleri etkiliyor ama en çok da bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor.

 

Haberin devamı için tıklayın

 

Yorumlar

Yorumlar