Otizm skandalında adı geçen muhtar komisyondan kaçtı!  CHP: Bir muhtarı getiremediler

Otizm skandalında adı geçen muhtar komisyondan kaçtı! CHP: Bir muhtarı getiremediler
14 Kasım 2019 14:33

Otizmli öğrencilerin yuhalandığı iddia edilen Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’na giden Meclis Komisyonu, olayın baş aktörü olduğu söylenen muhtarla görüşemeden Ankara’ya döndü.

 

 

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Turan Yiğittekin’in haberine göre Aksaray’da Şehit Mehmetçik İlkokulu’nda eğitim gören otizmli öğrencilerin, okuldaki diğer öğrencilerin aileleri tarafından yuhalandığı iddiası TBMM’yi harekete geçirdi. Olayın yaşandığı okula giden TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişimsel Bozuklukları Araştırma Komisyonu, velilerle görüştü ancak olayı provoke ettiği iddia edilen muhtarla görüşemedi.

 

 

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “İlk görüşmemizi valiyle yaptık. Ardından Mehmetçik İlkokulu’na gidip incelemelerde bulunduk” dedi.

 

 

“40 OTİZMLİ ÖĞRENCİ 1 SINIFTA EĞİTİM GÖRÜYOR, ÖĞRETMENLER İSE SÖZLEŞMELİ”

 

 

Okula gittiklerinde fiziki şartların çok yetersiz olduğunu gördüklerini söyleyen Arık, “Eğitim materyalleri çok yetersiz. Otizmli ya da özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların sınıfları yönetmeliğe göre en fazla 4 kişilik olmalıdır. Ancak bu okulda 40 otizmli çocuk tek bir sınıfta eğitim görüyor. Her 4 öğrenciye de 2 öğretmen düşmesi gerekirken bu okulda otizmli çocuklar için sadece 17 öğretmen var” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin de alanında uzman olmadıklarını dile getiren Arık, “Öğretmenlerin hepsi ücretli öğretmenler. Kimi muhasebe mezunu, kimi psikoloji mezunu. Alanlarında iş bulamayınca 1 senelik sözleşme imzalayıp öğretmen olmuşlar” dedi.

 

 

“OLAY 1 SENE ÖNCE BAŞLAMIŞ”

 

 

Olayın yaklaşık 1 yıl önce başladığını belirten Arık, “Otizmli öğrencilerin aileleri ile diğer çocukların aileleri arasında sıkıntılar başlamış. Mahalle muhtarı seçim zamanında vaatte bulunmuş. Eğer seçilirsem bu çocukları okuldan göndereceğim demiş.” ifadelerini kullandı.

 

 

“KAMERALARDA VAR, MUHTAR AİLELERE KÜFRETMİŞ”

 

 

Muhtarın okul aile birliğini, müdür ve müdür yardımcılarını, aileleri arayıp okul önünde buluştuklarını söyleyen Arık, “Hep birlikte okulun önünde toplanmışlar. Muhtar otizmli çocukların ailelerine küfretmiş. Kamera kayıtlarında da var. İşin üzücü yanı okul müdürünün ve diğer idarecilerin de muhtarın provokasyonuna alet olması” şeklinde konuştu.

 

 

“BU YAPILANLAR NEFRET SUÇU”

 

 

Kaynaştırma adı altında ayrıştırma olduğunu dile getiren Arık, okulda nefret suçunun işlendiğini vurguladı. Arık, “Otizmli öğrencilerin okula girdikleri kapı ayrı. Tabelaları ayrı. Bu çocukların toplumla kaynaşmaları, bütünleşmeleri gerekiyor. Sağlıklı eğitim bu şekilde olur” dedi.

 

 

“EĞİTİM ANAYASAL HAKTIR”

 

Ailelerle görüştüklerini belirten Arık, hiç kimsenin otizmin ne olduğunu bilmediğini söyledi. Arık, “Velilere, öğretmenlere otizmi anlatmamışlar” diye konuştu. Eğitimin anayasal bir hak olduğunun altını çizen Arık, “Eğitim hakkı annenizin ak sütü gibi helaldir. Bunu hiç kimse engelleyemez. Ancak bunu okuldaki eğitimciler dahil kimse bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Valinin yuhalanmanın olmadığını söylediğini belirten Arık, “İnsanın zulüm gördüğü, insan onurunun zedelendiği her yer bize göre Kerbela’dır. Burada bu çocuklara ve ailelerine tam bir Kerbela yaşatmışlar.” şeklinde konuştu.

 

 

“İSTESELERDİ MUHTARI GÖRÜŞMEYE GETİRİRLERDİ”

 

 

Mahalle muhtarıyla görüşmek istediklerini belirten Arık, “Milletvekilleri, müsteşarlar, diğer devlet görevlileri hep birlikte Aksaray’a gittik. Görüşmeler yaptık. İl milli eğitim müdürüne, valiye, herkese söyledik ama bir mahalle muhtarını getiremediler ” dedi. Emniyet müdürünün de orada olduğunu söyleyen Arık, isteselerdi muhtarı bir şekilde getirirlerdi” diye konuştu.

 

 

“AİLELERİN ANKARA’DAKİ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNE İZİN VERİLMEDİ”

 

 

Otizmli çocukların ailelerinin Ankara’ya geldiğini, Güvenpark’tan Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar yürümek istediklerini söyleyen Arık, “Ancak valilik izin vermedi. Bu insanlar sadece yaşadıkları onur kırıcı olayı anlatmak istiyorlar. Yaşadıkları adaletsizliği duyurmak istiyorlar. Siyasi bir amaçları yok. Ancak büyük, güçlü devletimizin buna bile tahammülü yok” dedi.

Arık, saat 12’de TBMM’de ailelerle birlikte bir basın toplantısı yapılacağını da sözlerine ekledi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar