Önce restorasyon başlattılar sonra tarihi camiyi yıktılar!

Önce restorasyon başlattılar sonra tarihi camiyi yıktılar!
13 Eylül 2018 10:15

Kocaeli’de bir süre önce Anıtlar Yüksek Kurulu’nun restorasyon kararı vererek çalışma başlattığı tarihi Urgancı Ahmet Çelebi Camii alınan yeni kararla yıkıldı. Arazisi şu an ücretli otopark olarak kullanılan cami aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

 

 

Uğur Enç / Sözcü

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, 1800’lü yılların sonunda inşa edilen tarihi Urgancı Ahmet Çelebi Camii, (Baç Çınarlı Camii) Valilik tarafından “güvenlik riski bulunduğu” gerekçesiyle ibadete kapatılmış, camiyle ilgili restorasyon kararı alınmıştı.
RESTORASYONDAN VAZGEÇİLDİ

 

Anıtlar Yüksek Kurulu da geçtiğimiz nisan ayında tarihi camiyle restorasyon kararı alarak çalışmalara başlamıştı. Haziran ayında ise çalışmalar bir anda durduruldu. Caminin yıkılıp aslına uygun olarak yeniden yapılmasına karar verildiği açıklandı.

OTOPARK OLDU

Caminin restorasyonu, İstanbul 2. Bölge Vakıflar Müdürlüğü’nce yapılıyordu. Yıkılan cami inşaat çalışmalarını henüz başlamadığı için cami yaşatma derneğince ücretli otoparka dönüştürüldü.
AYNISI YAPILACAK

Modern mimari tarzında inşa edilecek Ahmet Çelebi Camii’nin aslına uygun olarak yapılacağı öğrenilirken, tarihi özelliğinin kaybedecek olan iki katlı camide 800 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

 

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/once-restorasyon-baslattilar-sonra-tarihi-camiyi-yiktilar-2623901/

 

 

Yorumlar

Yorumlar