Olağanüstü koşullarda 37. olağan Kurultay! Basın mensupları da kurultay alanına giremeyecek!

Olağanüstü koşullarda 37. olağan Kurultay! Basın mensupları da kurultay alanına giremeyecek!
28 Haziran 2020 09:19

Koronavirüs salgını nedeniyle 28-29 Mart’ta yapılması planlanan 37. Olağan Kurultayı’nı ertelemek zorunda kalan CHP; yeni tarih olarak 25-26 Temmuz’u belirledi. Salgın nedeniyle Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda ilk kez seyircisiz ve açık havada, Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde yapılacak olan kurultayın değişmeyen geleneğinin ise parti yönetimi için yapılan seçim yarışı olması bekleniyor.

 

BBC Türkçe / Ayşe Sayın

2018’deki tüzük değişikliğiyle genel başkan adayı olmanın kolaylaştırılılan partide, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı iki isim, eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile eski Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen aday olacağını açıklamıştı.

Partinin 2018 seçiminde cumhurbaşkanı adayı da olan Muharrem İnce henüz adaylık konusunda net kararını açıklamazken, ertelenen kurultay için İlhan Cihaner, Müslim Sarı, Umut Oran’ın adaylık için zemin yokladığı biliniyor.

 

 

Hangi önlemler alınacak?

 
Peki CHP, pandemi koşullarında kurultay yapma kararını nasıl aldı, hangi özel önlemler uygulanacak, kısıtlı koşullarda yapılan kurultay, parti yönetimi seçimlerine nasıl yansıyabilir?

Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, BBC Türkçe’nin bu konudaki sorularını yanıtladı.

Salıcı’nın verdiği bilgiye göre kurultayın yapılacağı Bilkent Odeon’un kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle, her kurultayda davet edilen yurt dışından siyasi parti temsilcileri, onur kurulu üyeleri, bu kez kurultaya çağırılamayacak.

Konuk olarak sadece önceki genel başkanlar Deniz Baykal, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın davet edilecek. Parti yöneticileri, delegeler ve adaylar dışında alana kimse alınmayacak.

Basın mensupları da kurultay alanına giremeyecek, dışarıda kurulan platformdan kurultayı izleyebilecek. Kurultayda yaklaşık 1360 delege oy kullanacak. Ancak pandemi koşulları nedeniyle, sandık ve kabin sayısı artırılarak, temas ve bekleme süresinin en aza indirilmesi planlandı.

Kurultay alanında, maske, dezenfektan sağlanarak hijyen önlemleri sıkı tutulacak.

 

 

“30 bin kişiyle toplansın demek ağır hata olur”

 
Salıcı, pandemi koşullarında kurultay kararı almanın kolay olmadığını, Bilim Kurulu önerileri alınarak, yeni kurultay belirlendiğine işaret etti. Kimi kesimlerden gelen “Seyircisiz CHP kurultayı olur mu?” eleştirilerini “Böyle bir pandemi de ilk kez oluyor” yanıtını veren Salıcı, Türkiye’de birçok alanda normalleye geçilmesi üzerine yeni kurultay tarihinin belirlendiğine dikkat çekti:

“Biz Bilim Kurulu’nun görüşlerinin önde olduğu bir süreç yürütülmesi gerektiğini baştan beri söyledik. Bir yandan hayat normale dönmüş durumda. Uçağa biniliyor, toplu ulaşımda yüzde 50 sınırı kaldırıldı, daha birçok alanda sınırlamalar kaldırıldı.

“Bütün bunların olabildiği bir ortamda kurultay yapmayalım demenin anlamı yok. Ama kurultayı seyircili yapalım, 30 bin kişi toplansın demek ağır bir hata olur. Zaten Yüksek Seçim Kurulu da bir karar verdi, il, ilçe kongreleri yapılabilir diye. Bunları dikkate alarak kurultayı yapma kararı aldık.”

Salıcı, sadece Olağan Kurultay’ın değil, daha sonra yapılacak Kadın ve Gençlik Kurultayları’nın da seyircisiz olarak planlandığını belirterek, “Elbette bu CHP’nin istediği, tercih ettiği bir şey değil, ama salgın da 100 yılda bir başımıza gelen bir şey. Biz salgın sürecinde gerekli tedbirleri alarak kurultayımızı yapacağız” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar