Okul servisinde kaçak göçmen!

Okul servisinde kaçak göçmen!
10 Eylül 2017 09:00

Okul servisleri bir türlü Türkiye’nin gündeminden düşmüyor. Geçtiğimiz hafta çokça konuşulan ‘servis mafyaları’ henüz unutulmadan İstanbul Polisi bu kez de Avrupa’ya gitmek için kaçakçılarla anlaşan 30 göçmeni Fatih’te bir okul servisinde yakaladı. Göçmenler, onları derme çatma botlarla Karadeniz üzerinden Romanya’ya götürmeyi planlayan 4 Iraklı ve servis şoförü gözaltına alındı.

 

 

 

Operasyon, İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Ekipler, İskenderpaşa Mahallesi’ndeki AVM önünde sırt çantalı çok sayıda yabancı olduğunu belirledi. Ekipler hemen bölgede yönlendirildi. Fiziki takip yapan polis, yabancı uyruklu çok sayıda kişinin bir “okul servisi”ne yönlendirildiğini belirledi.
GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI

 

Olayın göçmen kaçakçılığı olduğunu anlayan uzman ekipler operasyon hazırlığı yaptı. Okul servisi hareket ettiği sırada araç durduruldu. Araçtaki yabancı uyruklu 4’ü çocuk 34 kişi ve servis sürücüsü gözaltına alındı. Yakalananlardan Irak uyruklu 4 kişinin göçmen kaçakçısı olduğu belirlendi. Diğer yabancıların ise Avrupa’ya gitmek için uluslararası kaçakçılık şebekesiyle anlaşan Suriye, Irak ve İranlı göçmenler oldukları anlaşıldı.
OKUL SERVİSİNE EL KONULDU

 

Yapılan aramalarda kaçak göçmenlerin sırt çantalarında 6 can yeleği bulundu. Ayrıca, çantalarda göçmenlerin yolculuk için hazırladıkları yiyecekler ele geçirildi. Okul servisine ise el konuldu. Kaçak göçmenlerin sorgusunda, Romanya üzerinden Avrupa’ya gitmek için yaptıkları anlaşmalarda belirlendi.

 

TEHLİKELİ YOLCULUK

 

Polis sırt çantalarındaki can yeleklerini sorunca, farklı bir gerçek ortaya çıktı. Şebekenin çocukların da aralarında bulunduğu 30 kişiyi Karadeniz üzerinden Romanya’ya göndermeyi planladığı anlaşıldı. Bunun içinse derme çatma botlar kullanılmasının planladığı belirlendi. Çetenin planı, denizlerde boğularak can veren mültecileri akıllara getirdi.
ULUSLARARASI ÇETE
Kaçakçılık Polisi şebekenin çalışma sistemini de ortaya koydu. Polisin tespitine göre, yakalanan 30 kişi Avrupa’ya gitmek için ülkelerindeki bazı kişilerle anlaştılar. Uluslararası çete üyesi olan bu kişilere 5 bin ila 10 bin Dolar arasında para verildi. Kaçaklar Türkiye’deki 4 çete üyesine yönlendirildi. İstanbul’da çete üyeleri ile buluşma sağlandığı sırada polis baskın düzenledi. Eğer çete üyeleri Avrupa’ya ulaşsaydı, kaçakların ülkelerinde yatırdıkları paranın bir kısmı 4 Iraklı’ya havale edilecekti.
GÖÇMENLER MİSAFİRHANEYE GÖTÜRÜLDÜ

 

İnsan kaçakçılığı yapan 4 Iraklı’nın Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Avrupa’ya gitmek için Karadeniz’deki tehlikeli yolculuğu göze alan 26 şüpheli ve 4 çocuk ise Göç İdaresi’nin Çatalca’daki misafirhanesine teslim edildi.

 

 

Kaynak: Habip Atam/Sözcü

 

Okul servisinde kaçak göçmen!

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar