Nezihe Altıok’u hiç böyle dinlememiştiniz

Nezihe Altıok’u hiç böyle dinlememiştiniz
20 Kasım 2018 12:14

CHP’lilerin anne diye tanıdıkları Nezihe ALTIOK ‘ı yakın akrabası Hakkı Zabcı’nın kaleminden okuyalım;

 

 

Nezihe Altıok’un dostları, Merhaba…

 
Nezihe Altıok benim ablam. Ablam beni çok severdi. Ben de ablamı çok severdim. Ama, bu sevgiyi doğuran kan bağı değildi. Bu sevgiyi doğuran, devrimci iradenin belirlediği toplumsal mücadelenin, toplumsal kavganın cereyan ettiği yerde yan yana, omuz omuza durmanın verdiği coşkuydu, heyecandı.

 
Biz sosyalizmi devrimle harmanlarken, ablam aydınlanma düşüncesini devrimle harmanlıyordu. Ortaya sosyalizm ile aydınlanmacılığın kardeşliği çıkıyordu demokrasinin devrimle kesiştiği noktada… O, bu kardeşliğin temsilcisiydi.

 
Bundandır ki, ablam her 6 Mayısta Deniz’in, Yusuf’un ve Hüseyin’in yanındadır Karşıyaka Mezarlığı’nda. Karşıyaka Mezarlığı 30 Martta da onun durak yeridir Mahir’in başucunda. O, her 10 Kasımda Anıtkabirde Mustafa Kemal’in yanındadır, her Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi…

 
Ablam 12 Mart ve 12 Eylül faşizmini bizlerle birlikte yaşadı. Yargılandığımız davalarda, mahkeme salonlarında dönüp arkamıza baktığımızda dinleyici bölümünde onu ve beraberinde getirdiği kadın arkadaşlarını görürdük.

 
Onun bize bıraktığı miras bizim geleceğimizdir.

 
Bundandır ki Nezihe Altıok ölümsüzdür.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar