CHP politbürosundan koronalı kurultay taktikleri!

CHP politbürosundan koronalı kurultay taktikleri!
30 Haziran 2020 08:16

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37. Kurultayının 25/26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmıştı. Pandemi koşullarında kurultayın nasıl yapılacağı ve kimlerin kurultay salonuna alınacağına dair soru işaretleriyse ortadan kalktı. Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı yaptığı açıklamada eski Genel Başkanlar dışında Onur Üyeleri’nin kurultay salonuna alınmayacağını söyledi. Alana delegeler, adaylar ve basın mensupları dışında kimsenin alınmayacağını belirtildi.

 

 

 

 

Oğuz Kaan Salıcı Yurt Gazetesine yaptığı açıklamada Onur Üyeleri’nin salona alınmayacağını belirtti ama Türkiye’deki siyasi partilere davetiye gönderileceği belirtiyor. Diğer Siyasi Parti temsilcilerinin Kurultay salonuna girebilirken, CHP’nin ağır toplarından olan Önder Sav ve Kemal Anadol gibi isimler böyle bir durumda Kurultay Salonuna alınmamış olacaktır. Bu durum Parti içerisindeki bazı Onur Üyeleri’nin bu yapılanların tüzüğe aykırı olduğu için tepki gösterdiği biliniyor. Konuyla ilgili Eski Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi eski üyesi Ayhan Yalçınkaya Kurultayın ertelenmesiyle ilgili itiraz dilekçesi verdi.

 

 

Salon Yetersiz

 

 

Kurgusuz.com’un haberine göre dilekçede mimarlar tarafından yapılan inceleme sonucunda 4000 kişilik salona pandemi kuralları dikkate alındığında en fazla 1000 kişinin alınabileceği belirtiliyor. Bu sayı mevcut CHP delagasyonunun dahi ihtiyacını karşılayamıyor. Hala 65 yaş üstü 140 kurultay delegesi ve 400 civarındaki Onur Üyeleri’nin Kurultay salonunda güvenlik güçleriyle yüz yüze gelme tehlikesinin altını çizen dilekçede Onur Üyelerinin Tüzükten kaynaklanan haklarını kullanmalarının keyfiyetle engellenemeyeceği belirtildi.

 

 

Ertelemek Yönetimin Elinde

 

 

Yalçınkaya Parti Tüzüğünün 47. Maddesini hatırlatarak “Kurultay 2 yılda bir toplanır. 1 yıldan fazla ertelenemez” hükmü gereği 2 yıl dolmuş, otomatikman erteleme süresine girilmiştir dedi. 37. Kurultayının 3-4 Şubat 2021 tarihine kadar yapılabilmesi için gerekli şartların mevcut olduğunu belirten Yalçınkaya, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin Kurultay tarihini hem üyelerin sağlığını korumak hem de “İktidara yürüyüş kurultayı” olarak adlandırdıkları kurultayı daha büyük bir coşkuyla geçirmek için ertelemelerini talep etti.

Son gelişmeler ve kurultay çıkmazının çözülmesi için Genel Merkez’den açıklamalar bekleniyor.

 

 

Yorumlar

Yorumlar